Warszawa stawia na przyszłość sportu i otwiera nowy rozdział dla miłośników łyżwiarstwa. Właśnie poznaliśmy zwycięzcę konkursu na koncepcję architektoniczną nowego kompleksu hal lodowych na Stegnach. Zwycięski projekt przygotowało biuro P2PA Sp. z o.o. z Wrocławia przy współpracy z Metropolis Sp. z o.o. ze Szczecina. Ich koncepcja łączy precyzję technologiczną z artystycznym wyrazem – takie uzasadnienie przedstawił sąd konkursowy, wskazując projekt jako funkcjonalny i zarazem wyjątkowy w swojej estetyce.
To ogromny krok naprzód dla warszawskiego sportu i polskich łyżwiarzy. Jak podkreślił prezydent Rafał Trzaskowski, już w pierwszym etapie stolica zyska w pełni zadaszony, nowoczesny tor do łyżwiarstwa szybkiego, a także dwa pełnowymiarowe lodowiska – dla hokeistów, łyżwiarzy figurowych i zawodników short-tracku. Kompleks stanie się jednym z najważniejszych sportowych punktów miasta, a także areną międzynarodowych wydarzeń. Spełniać będzie normy Międzynarodowej Unii Łyżwiarskiej (ISU) i Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego, a na trybunach znajdzie się miejsce dla 4500 kibiców.
Celem projektantów było nie tylko stworzenie nowoczesnych hal sportowych, ale i przywrócenie Stegnom rangi miejsca spotkań, codziennej aktywności i rekreacji. Jednocześnie zadbano o unikalną tożsamość architektoniczną kompleksu, który stanie się jednym z symboli sportowej Warszawy. Projekt zakłada też rozbudowę w etapach – w przyszłości powstaną dwie kolejne hale. Jedna z nich pomieści 1500 widzów i służyć będzie hokeistom oraz osobom uprawiającym jazdę figurową i rekreacyjną. Druga hala będzie pełnić funkcję treningową, wzbogacona o trzy tory do curlingu. Przestrzeń uzupełni ogólnodostępna siłownia i kawiarnia, a na zewnątrz pojawi się tor wrotkowy, boisko do hokeja na rolkach i pętla rekreacyjna dla rolkarzy.
Do konkursu zgłoszono 13 projektów, a sąd konkursowy przyznał trzy główne nagrody oraz trzy wyróżnienia. Triumfatorzy – wspomniane biura P2PA i Metropolis – otrzymali 200 tys. zł i zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki. Drugie miejsce zdobyła warszawska pracownia WXCA Group z JSK Architekci (150 tys. zł), a trzecie przypadło Kuryłowicz & Associates (100 tys. zł). Wyróżnienia trafiły m.in. do Grupy 5 Architekci i ATJ Architekci, Bujnowski Architekci oraz międzynarodowego konsorcjum z Hiszpanii i Polski.
Sąd konkursowy oceniając prace, zwracał uwagę na funkcjonalność, atrakcyjność architektoniczną, możliwość realizacji projektu oraz koszty eksploatacji i poziom generowanego hałasu. W zwycięskiej pracy szczególnie doceniono podział bryły budynku na trzy warstwy – solidny cokół, otwartą przestrzeń esplanady oraz lekką, horyzontalną górną kondygnację. Ten przemyślany układ wspiera logikę funkcji, klarownie organizując przestrzenie i ich przeznaczenie.
Jak zaznacza Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta Warszawy, poziom zgłoszonych koncepcji był wyjątkowo wysoki. Wybór tej jednej, najlepszej pracy poprzedziły długie, merytoryczne dyskusje jury. Satysfakcja z ostatecznego werdyktu jest jednak ogromna – projekt nie tylko imponuje formą, ale też realistycznym etapowaniem inwestycji i dużym potencjałem funkcjonalnym już od pierwszego etapu.
Mariusz Budziszewski, przewodniczący Komisji Sportu Rady Warszawy, podkreśla, że to moment przełomowy – Stegny, istniejące od 1979 roku, zasługują na nowoczesną modernizację, z której skorzystają mieszkańcy, kluby sportowe i przyszłe pokolenia sportowców.
Równie istotny jak architektura, jest wymiar ekologiczny inwestycji. Projektanci uwzględnili m.in. retencję wód opadowych, ochronę zieleni, zastosowanie odnawialnych źródeł energii – w tym paneli fotowoltaicznych – oraz spełnienie standardów Warszawskiego Standardu Zielonego Budynku. W ten sposób nowy kompleks będzie nie tylko funkcjonalny, ale i zrównoważony ekologicznie oraz społecznie odpowiedzialny.
W skład sądu konkursowego weszli przedstawiciele miasta, architekci oraz eksperci ze środowiska sportowego. Pracami kierował Marcin Brataniec – wiceprezes krakowskiego oddziału SARP. Zasiadali w nim także m.in. Renata Kaznowska, Konrad Niedźwiedzki, Rafał Miastowski oraz architekci z BAiPP i SARP Warszawa.
Mieszkańcy i osoby zainteresowane mogą zobaczyć prace konkursowe podczas wystawy, która potrwa od 1 do 11 lipca w Biurze Architektury i Planowania Przestrzennego przy Alejach Jerozolimskich 44. W poniedziałek 7 lipca o godz. 17:00 odbędzie się także dyskusja pokonkursowa otwarta dla publiczności.
