O!Lśnienia 2025 rozdane!

Sobotni wieczór w Nowym Teatrze w Warszawie stał się areną wyjątkowego wydarzenia, podczas którego uhonorowano najwybitniejszych artystów i twórców kultury w Polsce. Dziewiąta edycja plebiscytu O!Lśnienia, organizowanego przez Onet i Miasto Stołeczne Warszawa, wyłoniła laureatów, których dokonania w minionym roku wywarły niezatarte wrażenie na publiczności.

Wiceprezydentka Warszawy, Aldona Machnowska-Góra, podkreśliła, że to wspólne święto artystów, organizatorów i głosujących, a kultura wzbudza tyle emocji i daje nam powody do radości i wzruszeń. Szczególnie gorące gratulacje popłynęły w stronę Jakuba Józefa Orlińskiego i Aleksandra Dębicza, którzy zdobyli tytuł O!Lśnienia Roku 2025. Ich album „LetsBaRock” udowadnia, że muzyka klasyczna może przemówić do współczesnego odbiorcy, jeśli tylko podana jest w nowatorski sposób. Tytuł Ambasadora Kultury powędrował do Joanny Mytkowskiej i zespołu Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Jak podkreśliła wiceprezydentka, stołeczny samorząd rozumie i docenia kulturę, sztukę oraz twórców, których wspieramy na każdym etapie rozwoju kariery.

Katarzyna Janowska, inicjatorka Plebiscytu O!Lśnienia, zaznaczyła, że użytkownicy Onetu po raz kolejny udowodnili, że doskonale czują kulturę i sztukę. Podkreśliła silną reprezentację kobiet w plebiscycie, która potwierdza, że Warszawa jest miastem nowoczesnej i dynamicznie rozwijającej się kultury. Ważny jest także sojusz mediów prywatnych z TVP. Wszystkie siły na pokład dla promocji kultury.

O!Lśnienie 2025, nagroda główna, powędrowała do Jakuba Józefa Orlińskiego i Aleksandra Dębicza, którzy zachwycili internautów swoją muzyczną wizją. Artyści otrzymali nie tylko statuetkę, ale i czek na 30 tys. złotych. Zostali także nagrodzeni w kategorii Muzyka Klasyczna, Opera i Jazz za album „#LetsBaRock”.

W kategorii Film triumfowali Magnus von Horn i Michał Dymek za film „Dziewczyna z igłą”, a w kategorii Literatura – Magdalena Grzebałkowska, autorka biografii Konopnickiej „Dezorientacje”. Sztuki Wizualne zostały zdominowane przez Kolektyw Open Group i Martę Czyż za wystawę „Powtarzajcie za mną II” w Pawilonie Polskim w Wenecji. W kategorii Serial nagrodę odebrali Klara Kochańska-Bajon i współtwórcy „Matek Pingwinów”, docenieni za poruszanie ważnych tematów w przystępnej formie.

Matylda/Łukasiewicz zdobyli uznanie w kategorii Muzyka Popularna za album „Matka”, który skłania do refleksji nad rolami społecznymi i potrzebą bliskości. W kategorii Teatr nagrodzono zespół aktorski spektaklu „Elizabeth Costello | J. M. Coetzee Siedem wykładów i pięć bajek z morałem” w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego.

Joanna Mytkowska, odbierając statuetkę Ambasadora Kultury, podkreśliła, że budowa Muzeum Sztuki Nowoczesnej była długą i wyboistą drogą, a nagroda jest dowodem na to, że warszawiacy czekali na tę instytucję.

Nagrodę specjalną TVP otrzymał program „Kwiatki Polskie”, a Nagrodę Specjalną Vogue – Zofia Chylak, projektantka marki Chylak.

Fot. Monika Woźniak