Nowe serce Portu Czerniakowskiego

Po ośmiu miesiącach intensywnych prac konstrukcyjnych, kluczowe połączenie spinające nabrzeża Portu Czerniakowskiego staje się rzeczywistością. Otwarcie tej długo wyczekiwanej przeprawy, planowane na sierpień bieżącego roku, zrewolucjonizuje transport jednostek pływających i znacząco ułatwi poruszanie się po stołecznym porcie. Nowy łącznik, będący wiernym odtworzeniem tymczasowej, drewnianej konstrukcji, która niegdyś zdobiła to miejsce, to nie tylko inżynieryjne osiągnięcie, ale także symbol powrotu do korzeni i hołd dla historii tego wyjątkowego miejsca. Trwająca budowa mostu nad kanałem portowym, wraz z drogą dojazdową do obsługi zachodniego nabrzeża, to inwestycja, która przyniesie korzyści nie tylko użytkownikom portu, ale także rowerzystom, którzy będą mogli cieszyć się płynnym i bezpiecznym przejazdem.

Port Czerniakowski, tętniący życiem sportowo-rekreacyjnym przez cały rok, a zwłaszcza w sezonie letnim, zyska nową, dostępną dla wszystkich przestrzeń. Most, zaprojektowany z myślą o pieszych, rowerzystach i osobach z niepełnosprawnością ruchową, umożliwi bezproblemowe połączenie ścieżki rowerowej mostu Łazienkowskiego ze ścieżkami na ulicach Solec, Czerniakowskiej i Łazienkowskiej. Dzięki temu, dynamicznie rozwijająca się stołeczna żegluga pasażerska oraz bogata oferta sportowa i rekreacyjna Dzielnicy Wisła staną się jeszcze bardziej dostępne. Mieszkańcy i turyści będą mogli szybko i wygodnie przemieszczać się między Sauną Wisła a zajęciami tenisowymi, wioślarskimi, siatkówki plażowej czy bogatą ofertą Przystani Warszawa.

Nowy most, usytuowany na 511 km lewego brzegu warszawskiego odcinka Wisły, to konstrukcja stalowa z żelbetową płytą zespalającą, osadzona na wielkośrednicowych palach wierconych. Jego imponujące wymiary – 60 metrów długości i 8,2 metra szerokości – świadczą o solidności i trwałości tej inwestycji. Elementy konstrukcji stalowej, wykonane w Hucie Pokój, zostały starannie „przymierzone” i zamontowane, a do tego zadania wykorzystano jeden z największych istniejących dźwigów o nośności 500 ton. Ostatnie elementy konstrukcji stalowej, łączące brzegi i ważące 30 ton, zostały sprawnie umieszczone na swoim miejscu.

Historia Portu Czerniakowskiego jest nierozerwalnie związana z drewnianym mostem, który do 2008 roku stanowił jego nieodłączny element. Ta tymczasowa konstrukcja, wzniesiona w 1980 roku przez żołnierzy 2 Warszawskiej Brygady Saperów, przetrwała 28 lat, stając się unikatową atrakcją turystyczną i ulubionym miejscem spacerów mieszkańców i turystów. Port, ze swoim malowniczym położeniem i bogatą ofertą rekreacyjną, przyciąga rzesze miłośników sportów wodnych, spacerów wśród zieleni i wizyt w Przystani Warszawa. Nowa przeprawa, powstająca w miejscu drewnianego mostka, to symboliczny powrót do przeszłości, ale także krok w przyszłość, w kierunku nowoczesnej i funkcjonalnej infrastruktury. Oprócz mostu, powstanie droga dojazdowa do basenu portowego na zachodnim nabrzeżu, a także zmodernizowana zostanie infrastruktura, w tym schody na skarpie na wschodnim nabrzeżu kanału, poprawiające dostępność pomostu pływającego i nowo powstałych pomostów żeglugowych i wioślarsko-kajakarskich.

W marcu, po zakończeniu prac związanych z zabezpieczeniem antykorozyjnym konstrukcji mostu, nastąpi uroczyste umieszczenie Wiślanej Kapsuły Czasu. W pamiątkowej kapsule znajdą się artefakty naszych czasów, związane z Warszawą i Wisłą, które mają stanowić cenne świadectwo historii dla przyszłych pokoleń. Przedmioty i list, opisujące okoliczności powstania mostu i emocje towarzyszące jego budowie, będą materialnym dziedzictwem, które z pewnością ucieszy przyszłych antropologów kultury i miłośników Wisły.

Fot. Dzielnica Wisła