Warsztaty ceramiczne, zajęcia taneczne czy spacery po Saskiej Kępie i Starym Mieście – to tylko część z kilkudziesięciu zaplanowanych wydarzeń, które odbędą się w ramach festiwalu międzypokoleniowego Wiosna Pokoleń na przełomie kwietnia i maja.
Tygodniowy festiwal Wiosna Pokoleń wpisuje się w obchody Europejskiego Dnia Solidarności Międzypokoleniowej przypadającego na 29 kwietnia. W ponad trzydziestu warszawskich instytucjach, którym bliska jest idea integracji międzypokoleniowej i zwalczania tzw. ageizmu, od 25 kwietnia do 1 maja odbędą się wydarzenia skierowane do osób z różnych grup wiekowych. W muzeach, domach kultury, bibliotekach oraz w Centrum Aktywności Międzypokoleniowej „Nowolipie” w Warszawie będą organizowane warsztaty, koncerty, spacery, spotkania i wykłady. Udział w większości wydarzeń jest bezpłatny. Pełny program Wiosny Pokoleń znajduje się na stronie: cam.waw.pl.
„Wiosna Pokoleń ma przede wszystkim łączyć pokolenia, dlatego skierowana jest nie tylko do warszawskich seniorów i seniorek, ale także do dzieci, młodzieży i dorosłych, bo nic tak nie łączy, jak wspólne działanie. Skorzystajmy z pierwszej popandemicznej wiosny i spotkajmy się, porozmawiajmy. Jest to szczególnie ważne dla seniorów, którzy wiele miesięcy spędzili w domach. Od 25 kwietnia do 1 maja zapraszam do 30 warszawskich instytucji, które przygotowały kilkadziesiąt wyjątkowych wydarzeń na terenie całego miasta, blisko domów seniorów” – zachęca Aldona Machnowska-Góra, wiceprezydentka m.st. Warszawy.
W programie Wiosny Pokoleń znalazło się wiele niecodziennych propozycji. Muzeum Narodowe przygotowało m.in. wydarzenie „Sztuka dla Wnuka. Łączmy pokolenia” dla dziadków z wnukami w wieku 5-10 lat. Państwowe Muzeum Etnograficzne zaprasza na warsztaty taneczne „Międzypokoleniowa Magia Tańca z Wodą na Młyn”, a Muzeum Drukarstwa na warsztaty introligatorskie „Pamiętnik Pokoleń”.
Z kolei w domach kultury będzie można wziąć udział w koncertach, spotkaniach i zajęciach tematycznych. Prom Kultury Saska Kępa zaprasza na „Spacer dla wszystkich pokoleń uliczkami serca Saskiej Kępy”, a Dom Kultury „Miś” Ośrodka Kultury „Arsus” organizuje międzypokoleniowe warsztaty ceramiczne „Śladami dawnego rzemiosła”.
Także warszawskie biblioteki zaangażowały się w Wiosnę Pokoleń i przygotowały warsztaty artystyczne oraz spotkania autorskie. Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 32 w dzielnicy Wola organizuje wydarzenie „Rodzinne potyczki na kredki i nożyczki” dla rodziców z dziećmi, dziadków z wnukami oraz grup przyjaciół.
Dzień Solidarności Międzypokoleniowej został ustanowiony przez Komisję Europejską, żeby przypominać nam wszystkim o tym, jak ważne jest łączenie pokoleń, budowanie platformy wymiany wiedzy i doświadczeń, poglądów między pokoleniami. Wspólne działanie, np. podczas warsztatów daje szansę na wzajemne poznanie, zyskanie innej perspektywy, a po dwóch latach pandemii przyda się to nam wszystkim – powiedziała dyrektor Centrum Aktywności Międzypokoleniowej „Nowolipie” Joanna Dolińska-Dobek.
Przewodnicząca Warszawskiej Rady Seniorów Małgorzata Żuber-Zielicz podkreśliła, że seniorzy coraz chętniej próbują nowych aktywności i poszukują miejsc, gdzie mogliby spędzać czas i rozwijać swoje zainteresowania w międzypokoleniowym gronie, dlatego wydarzenia takie jak Wiosna Pokoleń są bardzo potrzebne.
Źródło / Fot.: https://um.warszawa.pl