Za niespełna dwa i pół roku mieszkańcy Wesołej, Rembertowa oraz wszyscy korzystający z tej części Warszawy zyskają długo wyczekiwane udogodnienie – nowoczesny tunel pod linią kolejową nr 2, który powstanie w ciągu ulicy 1 Praskiego Pułku. To inwestycja, która zmieni codzienność tysięcy kierowców, pieszych i rowerzystów. Podpisana właśnie umowa między władzami miasta, PKP Polskimi Liniami Kolejowymi SA i wykonawcą – firmą WARBUD SA – otwiera nowy rozdział w historii infrastruktury komunikacyjnej stolicy.
Zgodnie z planem, realizacja całego projektu zajmie dokładnie 28 miesięcy. Tunel, który powstanie pod torami w Wesołej, usprawni ruch i znacznie poprawi bezpieczeństwo. Dodatkowo zostanie rozbudowana ulica Okuniewska i Głowackiego, a między ulicami Miłą i Głowackiego powstanie nowy łącznik drogowy. Całość prac wpisuje się w szerszy plan tworzenia bezkolizyjnych przejazdów przez linię kolejową nr 2, który władze miasta konsekwentnie realizują.
Jak zaznacza prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, stolica nie tylko dotrzymuje obietnic, ale działa w sposób konsekwentny i skuteczny. Przykładem jest trwająca już budowa wiaduktu nad torami na ulicy Chełmżyńskiej w Rembertowie, a także zbliżający się start prac przy kolejnym tunelu – tym razem w ciągu ulicy Marsa.
Pierwszym etapem prac w Wesołej będzie stworzenie tymczasowego przejazdu kolejowego w ul. Żółkiewskiego oraz pieszej przeprawy po wschodniej stronie przystanku Warszawa Wesoła. Dla pasażerów przygotowany zostanie tymczasowy peron, a docelowo perony zostaną przeniesione i zbudowane na nowo – po zachodniej stronie tunelu.
Sam tunel na ul. 1 Praskiego Pułku będzie składał się z dwupasmowej jezdni, jednostronnego chodnika i ścieżki rowerowej. W jego sąsiedztwie zaplanowano budowę trzech rond: jedno powstanie przy skrzyżowaniu z ulicami Sikorskiego i Kilińskiego, drugie od strony ulicy Okuniewskiej, a trzecie będzie pełnić funkcję łącznika między tunelem a osiedlem Plac Wojska Polskiego.
Inwestycja pochłonie około 93,9 miliona złotych i zostanie sfinansowana po połowie przez m.st. Warszawę oraz PKP Polskie Linie Kolejowe SA. Podobny model finansowania zastosowano w przypadku wspomnianego wcześniej wiaduktu w Rembertowie. Co więcej, lada moment rozstrzygnie się przetarg na budowę trzeciego bezkolizyjnego przejazdu przez linię kolejową nr 2, czyli tunelu pod ulicą Marsa. Na stole leżą dwie oferty, a wyłoniony wykonawca będzie miał niespełna dwa i pół roku na zakończenie wszystkich prac, łącznie z przebudową okolicznych dróg.
