Ruszyły Warszawskie Linie Turystyczne!

Warszawa jak co roku w okresie wakacyjnym ożywa na nowo – nie tylko dzięki słońcu i urlopowej atmosferze, lecz również dzięki powrotowi Warszawskich Linii Turystycznych, które już od czerwca zachęcają mieszkańców i turystów do odkrywania stolicy z zupełnie innej perspektywy. Do 21 września można korzystać z przejażdżek zabytkowymi tramwajami i autobusami oraz darmowych rejsów promami po Wiśle – to propozycje, które łączą rekreację z historią transportu publicznego i magią miejskiej przygody.

Miłośnicy miejskich podróży i dawnego klimatu mają niepowtarzalną okazję przejechać się tramwajem linii T, który w weekendy i święta kursuje przez serce miasta – od Pragi, przez Trasę W-Z, aż na Wolę – zabierając pasażerów na pokład pojazdów z kolekcji Tramwajów Warszawskich. Do końca wakacji codziennie można spotkać na torach również linię 36, obsługiwaną przez słynne „parówki” 13N oraz 105Na, znane jako „akwaria”, które w tym roku obchodzą swoje 50-lecie. Trasa prowadzi z Żoliborza, przez Śródmieście, aż na Wolę, i stanowi żywe muzeum historii miejskiej komunikacji.

Na ulice Warszawy wróciły również legendarne autobusy linii 100. W każdy weekend i święto aż do 21 września można wsiąść do kultowego ikarusa, jelcza-berlieta czy neoplanów z przełomu wieków i przejechać się trasą, która wiedzie od Dworca Centralnego przez Wolę, Muranów i Pragę aż po Łazienki Królewskie i znów do centrum. To wyjątkowa lekcja historii na kołach, która ożywia wspomnienia starszych pokoleń i edukuje młodsze.

Nie tylko lądowe środki transportu składają się na tegoroczną ofertę Warszawskich Linii Turystycznych. Po krótkiej przerwie spowodowanej niskim stanem wody, na Wisłę wróciły bezpłatne promy – „Słonka”, „Pliszka” i „Wilga”. Pływają codziennie aż do 31 sierpnia, umożliwiając mieszkańcom i turystom przeprawę w trzech punktach miasta: z Cypla Czerniakowskiego na Saską Kępę, od Mostu Poniatowskiego na Stadion Narodowy oraz z Podzamcza przy Fontannach do warszawskiego ZOO. Co więcej, promy są przyjazne rodzinom, rowerzystom i opiekunom czworonogów – bilet nie jest wymagany, a rejs po Wiśle to doskonała forma relaksu i alternatywny sposób na pokonanie rzeki.

Wszystkie linie zabytkowe – tramwaje T i 36 oraz autobus 100 – honorują standardowe bilety Warszawskiego Transportu Publicznego, w tym bilety 20-minutowe i długookresowe. W przypadku braku kasownika w pojeździe, do dyspozycji pasażerów są konduktorzy z Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej, którzy służą pomocą i kasują bilety za pomocą tradycyjnych dziurkaczy lub szczypiec konduktorskich. Udogodnieniem są także naklejki z kodami QR, dzięki którym można skasować bilety zakupione w aplikacji mobilnej.

Na szczególną uwagę zasługuje również linia 51, która łączy Warszawę z Piasecznem, skąd odjeżdżają pociągi Piaseczyńskiej Kolei Wąskotorowej. Autobus specjalny zatrzymuje się przy Dworcu Centralnym, metrze Politechnika i Wilanowska, by dowieźć pasażerów do Piaseczna na godz. 14:00. Stamtąd kolejka zabiera ich w podróż do Tarczyna, a po kilku godzinach wraca do stacji początkowej. Kursy odbywają się w każdą sobotę aż do 20 września, a bilety dostępne są na stronie internetowej kolejki.

Warszawskie Linie Turystyczne to nie tylko rozrywka i relaks, ale także sposób na poznanie miasta od zupełnie innej strony – z perspektywy pasażera retro pojazdu, w cieniu wielkomiejskich drzew lub na fali leniwie płynącej Wisły. To podróż w czasie, bez konieczności opuszczania miasta.

Fot. ZTM Warszawa