Już w najbliższy weekend warszawska Starówka obchodzić będzie swoje 72. urodziny, a mieszkańcy i turyści mogą spodziewać się wyjątkowego programu pełnego emocji, muzyki, wspomnień i historii. Uroczystości rozpoczną się 18 lipca koncertem jednego z najciekawszych artystów młodego pokolenia – Jakuba Józefa Orlińskiego, kontratenora i b-boy’a, który wraz z pianistą Michałem Bielem oraz zespołem V Filar zaprezentuje muzyczną opowieść o Warszawie. To właśnie Rynek Nowego Miasta będzie głównym miejscem obchodów, a koncert inauguracyjny o godzinie 19:00 połączy klasykę z hip-hopem i historią, dzięki wsparciu archiwalnych zdjęć z odbudowy stolicy, pochodzących ze zbiorów Muzeum Warszawy. Wieczór zakończy się urodzinowym silent disco, które potrwa aż do drugiej w nocy, a za deckami pojawią się Krims, Sosia i Basia Popiołek.
W sobotę organizatorzy przygotowali atrakcje dla całych rodzin. Już o godzinie 15:00 na Rynku Nowego Miasta dzieci zobaczą spektakl Teatru Lalek z muzyką na żywo, inspirowany warszawską legendą o Bazyliszku. Aktorzy Aneta Jucejko-Pałęcka i Wojciech Pałęcki zaproszą najmłodszych do magicznego świata kukiełek, a po przedstawieniu odbędą się warsztaty teatralne. Z kolei o godzinie 10:00 rozpocznie się spacer „Maria warszawianka”, inspirowany wspomnieniami Marii Skłodowskiej-Curie. Trasa została odtworzona przez jej córkę, Ewę Curie, a uczestnicy poznają miejsca, które codziennie odwiedzała noblistka, tworząc jednocześnie własne mapy swoich emocji i wspomnień.
Nie zabraknie również wydarzeń dla miłośników historii i detali architektury. Prof. Błażej Brzostek, badacz powojennej Warszawy, poprowadzi 18 lipca o 18:00 spacer po odbudowanym Starym Mieście, przybliżając życie codzienne lat 50. oraz klimat tamtych czasów – kawiarni, galerii i jazzowych brzmień. Dzień później Agnieszka Noworyta odkryje przed spacerowiczami znaczenie zdobień i symboli na fasadach staromiejskich kamienic, natomiast Aleksandra Sołtan i Krzysztof Zwierz zabiorą uczestników w podróż po mniej oczywistych zakamarkach, pełnych miejskich rytuałów i ukrytych historii.
W programie nie zabraknie też koncertów inspirowanych dawną muzyką. Mariza Nawrocka wykona francuskie piosenki z balkonów Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie, przypominające klimat, w jakim dorastały córki noblistki. Koncert odbędzie się w sobotę o godzinie 12:30. Kilka godzin później, o 17:00, jazzowa potańcówka na Rynku Nowego Miasta rozgrzeje serca wszystkich obecnych. Zagrają Jan Emil Młynarski, Jacek Namysłowski i orkiestra „Melodia i Rytm”, zapewniając swing, taniec i klimat lat 40. W klimat dawnych lat przeniesie również Kataryniarz Jan, który w stroju z epoki zaprezentuje repertuar warszawskich kabaretów i rewii sprzed II wojny światowej.
W ramach obchodów zorganizowana zostanie także akcja pieczątkowa – 18 i 19 lipca warto odwiedzić minimum dziewięć z biorących udział w wydarzeniu instytucji, aby otrzymać stempel i zdobyć upominek. Pierwsze 500 osób, które ukończą wyzwanie, otrzyma nagrody. Karty i mapy można odebrać w punkcie informacyjnym przy głównym wejściu do Muzeum Warszawy na Rynku Starego Miasta.
Do końca wakacji trwać będzie także gra miejska „Odkrywcy Odbudowanej Warszawy”. Można w niej uczestniczyć w dowolnym czasie i miejscu – wystarczy pobrać specjalne karty i rozpocząć przygodę. To świetna okazja do poznania historii Starówki w nietypowy i interaktywny sposób.
Z okazji 72. urodzin Starówki Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków otworzy także 10 historycznych pracowni artystycznych. 19 lipca w godzinach 11:00–14:00 będzie można zajrzeć do miejsc twórczości takich artystów jak rodzina Jarnuszkiewiczów, Małgorzata Treutler, Jagoda Przybylak, Zbigniew Maleszewski, Hanna i Gaber Rechowiczowie oraz wielu innych. To unikalna szansa, by zajrzeć do przestrzeni, w których powstaje sztuka na styku historii i współczesności.
Szczegółowy program wydarzeń, mapa oraz informacje o rejestracji dostępne są na stronie internetowej www.grupastarowka.pl.
