„Sierpniowe” emocje Powstania – koncert premierowy i program obchodów 81. rocznicy

W rocznicę, która porusza serca warszawiaków i nie tylko, Muzeum Powstania Warszawskiego wraz z m.st. Warszawa zapraszają do wspólnego przeżywania historii w nowoczesnej, poruszającej formie. 1 sierpnia 2025 roku przypada 81. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego – symbolu walki o wolność i godność. Z tej okazji przygotowano rozbudowany program wydarzeń, który łączy pamięć o Bohaterach z kulturą, muzyką i edukacją historyczną.

Wyjątkowym punktem obchodów jest premierowy koncert „Sierpniowe”, który odbędzie się 25 lipca o godzinie 20:00 w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego. To nie tylko wydarzenie muzyczne, ale artystyczna próba zinterpretowania emocji towarzyszących sierpniowi 1944 roku. Album „Sierpniowe” to autorski projekt Julii Pietruchy – znanej aktorki i wokalistki – która do współpracy zaprosiła swoją siostrę Natalię Pietruchę, poetkę i scenarzystkę, oraz Miuosha – cenionego rapera i producenta. Efektem ich współpracy są poruszające kompozycje, pełne osobistych odniesień i emocji takich jak strach, nadzieja, tęsknota i miłość – uczuć, które towarzyszyły Powstańcom, a dziś dotykają nas na nowo.

Na koncercie w Parku Wolności pojawią się także wyjątkowi goście – m.in. Natalia Grosiak i Igor Nikiforow – którzy wzmocnią przekaz i nadadzą wieczorowi wyjątkowy, wielowymiarowy charakter. Bilety na wydarzenie można nabyć zarówno online, jak i w kasie Muzeum.

Tegoroczne obchody to jednak znacznie więcej niż koncert. Program wydarzeń obejmuje wystawy, spektakle teatralne, spotkania, konkurs fotograficzny, grę miejską „Labirynt 44. Ostatnie spojrzenie”, Marsz Pamięci oraz akcję „Wolność łączy”. Kulminacyjnym momentem rocznicowego kalendarza będzie koncert „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki”, który od lat gromadzi tłumy i staje się wspólnym śpiewanym hołdem dla uczestników Powstania.

  1. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego to czas refleksji, pamięci i wspólnoty. To także szansa, by historia nie była tylko datą w kalendarzu, ale przeżyciem, które łączy pokolenia. Poprzez kulturę, muzykę i edukację mieszkańcy Warszawy oraz goście spoza stolicy mogą na nowo odkrywać znaczenie słów „honor”, „odwaga” i „wolność”.

Więcej informacji, szczegółowy harmonogram wydarzeń oraz bilety dostępne są na stronie internetowej Muzeum Powstania Warszawskiego.

Fot. Muzeum Powstania Warszawskiego