Po blisko dwóch miesiącach intensywnych prac, tramwaje wracają na jeden z kluczowych odcinków warszawskiej sieci – aleję Jana Pawła II między Rondem „Radosława” a placem Grunwaldzkim. 26 maja linie tramwajowe znów połączą Śródmieście z Żoliborzem i Bielanami. To dobra wiadomość nie tylko dla pasażerów, ale i dla całego układu komunikacyjnego stolicy – zakończenie tego remontu pozwala na rozpoczęcie kolejnych niezbędnych modernizacji w innych częściach miasta.
Wiadukt w ciągu al. Jana Pawła II to jedno z najbardziej obciążonych miejsc w warszawskiej sieci tramwajowej, dlatego rozpoczęcie prac w tym miejscu na przełomie marca i kwietnia miało priorytetowe znaczenie. Modernizacja objęła aż 1330 metrów toru pojedynczego, a za realizację odpowiadały głównie własne ekipy techniczne Tramwajów Warszawskich. Na potrzeby inwestycji zużyto około 2300 ton kruszywa, położono 1800 metrów nowych szyn oraz 1200 podkładów. Sam wiadukt zyskał także nową izolację, naprawiono konstrukcję nośną i dylatacje, a powierzchnię uzupełniły prefabrykowane płyty o łącznej wadze przekraczającej 500 ton.
Prace w ostatnich dniach remontu obejmują już głównie wykończenia – spawanie szyn, zalewanie ich specjalnymi żywicami, układanie nawierzchni brukowej oraz przywracanie zieleni. Przed oficjalnym otwarciem torowisko przejdzie testy z użyciem specjalistycznego wozu diagnostycznego i regularnego tramwaju liniowego.
Korzystając z zamknięcia trasy, wykonawcy przeprowadzili również prace na sąsiadujących odcinkach – między innymi zmodernizowano torowisko przy przystanku Rondo „Radosława”, dokonano wymiany zużytych fragmentów rozjazdów na skrzyżowaniu z Broniewskiego oraz przeprowadzono regeneracyjne frezowanie szyn na ulicy Popiełuszki, obejmujące łącznie 3600 metrów szyn.
Najważniejszą zmianą, którą odczują pasażerowie już od poniedziałku, będzie powrót pełnej prędkości przejazdu tramwajów – zniesione zostaną dotychczasowe ograniczenia do 10 i 20 km/h, co przełoży się na wyraźne skrócenie czasu podróży. Po przywróceniu ruchu w dalszym ciągu będą prowadzone roboty brukarskie oraz zielona zabudowa torowiska – do jesieni pojawi się tu estetyczna roślinność, w tym rozchodnik, który utworzy charakterystyczny zielony dywan.
25 maja, czyli w niedzielę przed przywróceniem pełnego ruchu, tramwajarze zdemontują tymczasowy rozjazd nakładkowy przy placu Grunwaldzkim, wykorzystywany podczas trwania remontu. Tego samego dnia prowadzone będą prace torowe przy ul. Nocznickiego. Tego dnia układ tras pozostanie bez zmian – linie tramwajowe 16, 17, 22, 24, 27 i 33 będą kursowały jak dotychczas, a linia 73 zostanie zawieszona. Linie 26 i 78 skrócą swoje trasy do pętli Piaski, natomiast autobus zastępczy Z33 pojedzie dłuższą trasą aż do Młocin.
Od poniedziałku 26 maja wrócą dobrze znane połączenia: linia 16 znów pojedzie z Piasków do Miasteczka Wilanów, 22 z Ronda Wiatraczna na Piaski, 24 z Nowego Bemowa na Gocławek, a 27 z Marymontu na Cmentarz Wolski. Linie 17 i 28 wracają na swoje dawne trasy, natomiast linia 33 nadal będzie kursować zmienioną trasą z Młocin do placu Narutowicza. Zawieszone zostaną linie 73, 78 oraz autobusy Z17 i Z33.
Nowością będą linie uzupełniające – 71 i 76. Linia 71 połączy plac Narutowicza z Marymontem przez Nowowiejską, Aleję Jana Pawła II i ks. Popiełuszki. Linia 76 natomiast zastąpi kursy „szesnastki” na trasie Miasteczko Wilanów – Nowe Bemowo przez Aleję Rzeczypospolitej, Puławską, Marszałkowską, Aleję Solidarności i Obozową.
Zakończenie tego remontu oznacza początek kolejnych ważnych prac – w najbliższych tygodniach ruszy modernizacja węzła na placu Bankowym, gdzie rozjazdy nie były wymieniane od 16 lat. To jedno z 34 zadań zaplanowanych na 2025 rok, w ramach których zmodernizowanych zostanie blisko 10 kilometrów torów. Większość tych prac przypadnie na okres wakacyjny, kiedy natężenie ruchu jest mniejsze. Dobre rozplanowanie robót, rozłożonych od marca do października, pozwala uniknąć paraliżu komunikacyjnego i zapewnić ciągłość funkcjonowania transportu publicznego.
