Ostatni tunel metra M2 już prawie gotowy!

Warszawska tarcza TBM Krystyna zbliża się do końca swojej podziemnej misji. Potężna maszyna drążąca ostatni fragment tunelu linii M2 pracuje nieprzerwanie i już wkrótce przebije się do szybu demontażowego tuż przed stacją Bemowo. Zakończenie tego etapu inwestycji to nie tylko ważny krok dla całej infrastruktury komunikacyjnej stolicy, ale też znak, że zachodni odcinek metra jest coraz bliżej pełnej gotowości. Operacja ta wiąże się jednak z czasowymi utrudnieniami – od godziny 22:00 w środę, 21 maja, zamknięty zostanie prawy pas jezdni ulicy Górczewskiej w kierunku Woli, tuż za zatoką przystanku autobusowego Klemensiewicza 01. Kierowcy będą musieli uzbroić się w cierpliwość do poranka w piątek, 23 maja, gdy o godzinie 6:00 ruch zostanie przywrócony.

Budowa ostatniego fragmentu linii M2 w stronę Karolina to ogromne przedsięwzięcie inżynieryjne, które obejmuje nie tylko same tunele, ale też nowoczesne zaplecze techniczne. Na terenie przyszłej stacji techniczno-postojowej układane są już tory, po których pociągi będą wjeżdżały do serwisowni. Powstaje również wieża nastawni – strategiczne centrum zarządzania ruchem, z którego dyspozytorzy będą kontrolować przebieg jazdy składów w tym rejonie. Równolegle pogłębiany jest tunel łączący ten obszar z istniejącą siecią drugiej linii metra, co wkrótce pozwoli na bezpośrednie włączenie nowego odcinka do głównego szlaku.

Tarcza TBM Krystyna, która drążyła tunel od strony przyszłej stacji Lazurowa, jest już niemal u celu. Jej zadaniem było stworzenie przestrzeni dla jednego z dwóch równoległych tuneli. Druga tarcza, Anna, ukończyła już swoje zadanie. Obie maszyny, po dotarciu do szybu demontażowego przed stacją Bemowo, zostaną rozmontowane i wydobyte na powierzchnię. To ważny moment w historii tej inwestycji, który symbolicznie zamyka podziemny etap prac.

Cała inwestycja prowadzona jest w ramach strategicznego projektu „Budowa II linii metra wraz z infrastrukturą towarzyszącą – etap IV”, współfinansowanego przez Unię Europejską z Funduszu Spójności w ramach programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko na lata 2021-2027. Wartość przedsięwzięcia wynosi aż 3 000 830 693,00 zł, z czego 1 125 000 000,00 zł pochodzi z unijnego dofinansowania. Efektem będzie nie tylko wygodniejszy dojazd dla mieszkańców zachodniej części Warszawy, ale też lepsza organizacja pracy całej sieci metra dzięki nowej stacji techniczno-postojowej. Finalnie oddane zostaną do użytku trzy stacje pasażerskie: C3 Lazurowa, C2 Chrzanów i C1 Karolin. Za tą ostatnią rozciągać się będą tory prowadzące do podziemnej bazy technicznej, która umożliwi sprawną i kompleksową obsługę składów kursujących po całej linii M2.

Fot. Metro Warszawskie