Już od jutra stolica Polski zamieni się w prawdziwe święto literatury. W samym sercu miasta – w Pałacu Kultury i Nauki oraz wokół Kinoteki – rozpoczynają się Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie. To jedno z najważniejszych wydarzeń literackich w kraju i regionie, które z roku na rok przyciąga coraz większe tłumy. Tegoroczna edycja zapowiada się rekordowo – udział weźmie ponad 600 wystawców z Polski i z aż 19 innych państw, a gościem honorowym została Korea Południowa. Wydarzenie potrwa do niedzieli, 18 maja, a co ważne – wstęp na wszystkie wydarzenia jest całkowicie bezpłatny.
Warszawa na cztery dni stanie się literackim centrum Polski – i nie jest to przypadek. Statystyki mówią same za siebie – niemal trzy czwarte warszawiaków deklaruje, że regularnie czyta książki. Tysiące odwiedzających poprzednie edycje targów tylko potwierdzają, że stolica żyje literaturą. Również w tym roku miasto stołeczne Warszawa będzie obecne na targach ze swoim własnym stoiskiem – już po raz dziesiąty z rzędu. W Pawilonie Warszawy, zlokalizowanym na placu Defilad, na miłośników dobrej literatury czekać będą m.in. książki nominowane do 18. Nagrody Literackiej m.st. Warszawy, a także finałowe reportaże z konkursu o Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego. Jak zapowiada Aldona Machnowska-Góra, zastępczyni prezydenta Warszawy, nie zabraknie też ciekawych spotkań literackich, warsztatów i wspólnego czytania. Dostępny będzie również bezpłatny magazyn literacki „Stolica Literatury”, wydawany przez Muzeum Karykatury.
W piątek 17 maja, czyli w Dzień Reportażu, w Muzeum Sztuki Nowoczesnej będzie można spotkać autorów i autorki nominowanych reportaży – wydarzenie potrwa od godziny 12:00 do 17:00. To doskonała okazja, by porozmawiać z twórcami literatury faktu i z pierwszej ręki poznać kulisy ich pracy.
Międzynarodowe Targi Książki to także doskonała okazja do spotkania z ulubionymi pisarzami. Wśród zaproszonych gości znajdą się znane nazwiska, takie jak: Katarzyna Bonda, Wojciech Chmielarz, Jakub Żulczyk, Szczepan Twardoch, Ewa Woydyłło, Marek Krajewski, Katarzyna Grochola, a także osoby z mediów i świata podcastów: Anita Werner, Michał Kołodziejczyk, Tomasz Sianecki czy Filip Cembala. Fani literatury będą mogli zdobyć autografy i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w specjalnie przygotowanej strefie autografów. Targi to również miejsce premier, nowości wydawniczych i literackich dyskusji, które przyciągną zarówno wieloletnich pasjonatów książek, jak i młodszych czytelników.
Szczególną uwagę przyciąga program przygotowany przez Koreę Południową – tegorocznego gościa honorowego. Pod hasłem „Światy Łączone Słowami” zaprezentowana zostanie nie tylko literatura, ale także kultura i sztuka współczesnej Korei. W Pałacu Kultury, w Sali Marmurowej pod numerem 135, znajdzie się stoisko, na którym odwiedzający będą mogli zobaczyć wystawę poświęconą alfabetowi Hangeul, unikalne koreańskie wzornictwo oraz webtoony – cyfrowe komiksy, które zyskują coraz większą popularność także poza Azją. W spotkaniach autorskich udział wezmą m.in. Park Sangyoung, Kim Boyoung, Shin Kyungsook oraz znani badacze kultury, jak dr Victor D. Cha i prof. Ramon Pacheco Pardo.
Nie zapomniano również o najmłodszych – specjalny program skierowany do dzieci i młodzieży będzie pełen atrakcji. W planach są premiery książek, spotkania z autorami literatury dziecięcej oraz warsztaty kreatywne. Wśród gości m.in. Grzegorz Kasdepke, Michał i Joanna Rusinkowie, Max Skorwider czy Mikołaj Marcela, który poprowadzi zajęcia dla młodych odkrywców słowa pisanego.
