Warszawa ponownie stanie się muzycznym sercem Polski – od 11 do 17 maja odbędzie się kolejna edycja Warszawskich Spotkań Muzycznych, jednego z najciekawszych i najbardziej prestiżowych wydarzeń na kulturalnej mapie kraju. Ten bezpłatny festiwal, otwarty dla wszystkich, przyciąga zarówno doświadczonych melomanów, jak i tych, którzy dopiero odkrywają świat dźwięków. Przez tydzień stolica będzie rozbrzmiewać zarówno klasyką, jak i muzycznymi eksperymentami, tworząc unikalną przestrzeń dla spotkań z dźwiękiem w jego najbardziej różnorodnej postaci.
Zainicjowany w 1986 roku festiwal konsekwentnie promuje muzykę współczesną oraz polskich kompozytorów, łącząc tradycję z nowoczesnością. To wydarzenie o ogromnym znaczeniu artystycznym, które pozwala zanurzyć się w muzyce twórców znanych i debiutujących, często prezentujących swoje dzieła po raz pierwszy właśnie tutaj. Program festiwalu został ułożony tak, aby sprostać oczekiwaniom zarówno miłośników harmonii i klasyki, jak i entuzjastów odważnych, nowatorskich form wyrazu.
Wśród najważniejszych wydarzeń tegorocznej edycji znajdzie się koncert muzyki improwizowanej 11 maja w PROM-ie Kultury na Saskiej Kępie. Tam artyści podejmą próbę muzycznej interpretacji fotografii rumuńskiego twórcy Vlada Dumitrescu. Dzień później, 12 maja, w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, Krakowski Kwintet Dęty wspólnie z Beatą Bilińską przedstawią współczesne kompozycje w projekcie „Fonoplasticon”. 13 maja scenę tego samego studia przejmie saksofonowy kwartet The Whoop Group, który razem z jazzowym triem wykona specjalnie zamówione utwory.
Kolejnego dnia, 14 maja, Orkiestra Polskiego Radia pod batutą Rafała Janiaka zaprezentuje symfoniczne kompozycje polskich autorów w koncercie „Róża Wiatrów”. 15 maja, w klimatycznym wnętrzu Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich, zabrzmią dźwięki klawesynu w wykonaniu Anny Krzysztofik-Buczyńskiej, która przybliży twórczość barokowego mistrza François Couperina. 16 maja, na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina, odbędzie się spotkanie z myślą i dorobkiem Włodzimierza Kotońskiego – pioniera muzyki elektronicznej, w setną rocznicę jego urodzin. Finałem festiwalu będzie plenerowy koncert „Gadatliwość Drzew” Anny Jędrzejewskiej, który odbędzie się 17 maja w Parku Fosa przy Cytadeli Warszawskiej, w magicznej atmosferze Nocy Muzeów.
