80 lat Teatru Powszechnego!

W tym roku mija dokładnie osiem dekad od momentu, gdy Teatr Powszechny imienia Zygmunta Hübnera po raz pierwszy otworzył swoje drzwi dla warszawskiej publiczności. To nie tylko imponujący jubileusz, ale także okazja do przypomnienia bogatej historii jednej z najważniejszych scen stolicy – miejsca, które od zawsze miało ambicje być czymś więcej niż tylko przestrzenią dla przedstawień. Teatr Powszechny rozpoczął swoją działalność w 1945 roku, mieszcząc się przy ulicy Zamoyskiego 20. Od tamtej pory stał się symbolem nie tylko artystycznej odwagi, ale też społecznej wrażliwości, będąc miejscem, które konsekwentnie wchodziło w dialog z otaczającym światem.

Na przestrzeni lat scena Powszechnego była prowadzona przez wybitnych artystów i wizjonerów – ludzi, którzy mieli odwagę nadawać nowy ton polskiemu teatrowi. To właśnie Zygmunt Hübner, którego imię nosi dzisiaj teatr, ukuł hasło „teatr, który się wtrąca”. Nie była to pusta deklaracja – jego zespół poruszał zagadnienia społeczne, moralne i polityczne, często niełatwe i kontrowersyjne, ale zawsze aktualne. Wcześniej i później instytucję współtworzyli także tacy giganci jak Adam Hanuszkiewicz czy Andrzej Wajda. W latach dziewięćdziesiątych, pod kierownictwem Krzysztofa Rudzińskiego, Powszechny stał się sceną gwiazdorską, przyciągając na afisze takie nazwiska jak Krystyna Janda, Janusz Gajos, Zbigniew Zapasiewicz, Joanna Szczepkowska, Joanna Żółkowska, Kazimierz Kaczor czy Franciszek Pieczka. Po roku 2000 teatr przeszedł nie tylko gruntowną modernizację infrastrukturalną, ale także odnowę artystyczną, podejmując współpracę z reżyserami młodszych pokoleń, otwierając się na nowe formy i nowe tematy.

W ramach obchodów swojego 80-lecia, Teatr Powszechny przygotował dla mieszkańców Warszawy coś więcej niż uroczysty wieczór. Już 11 maja odbędzie się Dzień Otwarty – wydarzenie, które pozwoli zajrzeć za kulisy tej kultowej sceny. Widzowie będą mogli zwiedzić teatr prowadzeni przez aktorów, wziąć udział w warsztatach dla najmłodszych, a także zapoznać się z tajnikami teatralnej techniki. Dodatkową atrakcją będzie wyprzedaż kostiumów i rekwizytów – gratka nie tylko dla miłośników teatru, ale i pasjonatów historii sztuki scenicznej.

Z tej okazji przygotowano też wyjątkowy prezent dla publiczności. 11 maja, od godziny 12:00, w kasie teatru dostępne będą bilety na wybrane spektakle w promocyjnej cenie 50 złotych. Co więcej, dla 30 pierwszych osób, które pojawią się w kasie, przewidziano darmowe bilety wstępu do muzeum Fabryka Czekolady E. Wedel – kolejna okazja, by uczcić to kulturalne święto w słodkim stylu.

Fot. Teatr Powszechny