Warszawska Noc Muzeów już wkrótce!

Warszawska Noc Muzeów, która odbędzie się z soboty na niedzielę 17–18 maja, zapowiada się w tym roku niezwykle bogato i ekscytująco. Aż 306 instytucji otworzy swoje drzwi dla nocnych zwiedzających, z czego aż 37 zrobi to po raz pierwszy. Wśród nowości znajdziemy takie miejsca jak Magazyn Zbiorów Muzeum Literatury, Muzeum SGGW, Centrum Europejskie Natolin, a także ambasady Niemiec i Francji, które tym razem także zaproszą gości do środka.

Wielbiciele niecodziennych doświadczeń będą mieli okazję zajrzeć tam, gdzie zazwyczaj wstęp jest zarezerwowany tylko dla nielicznych. Na liście obiektów, które można będzie odwiedzić, znajdziemy m.in. Zajezdnię Tramwajową Praga, Archiwum Główne Akt Dawnych, Bibliotekę Główną Wojskowej Akademii Technicznej, kulisy Teatru Syrena, a także gmachy Sejmu i Senatu przy ul. Wiejskiej. Do tego wizyta w Warszawskim ZOO i możliwość obejrzenia słynnej Willi Żabińskich, pokazów nieba w odnowionym Planetarium Centrum Nauki Kopernik czy kąpiel w miejskich OSiR-ach pod osłoną nocy to tylko początek listy atrakcji. Na Mokotowie, w Pszczelarium przy ulicy Konduktorskiej, pszczelarz zdradzi tajniki swojego rzemiosła, natomiast dla wielbicieli literatury, sztuki i nauki przygotowano wydarzenia w Biurze Parlamentu Europejskiego, Bibliotece UW, ASP oraz w Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Nie zabraknie także propozycji plenerowych – w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego będzie można posłuchać opowieści o drzewach w kulturze i sztuce, natomiast w Wilanowie odbędą się zapierające dech w piersiach pokazy mappingów na fasadzie pałacu. W Łazienkach Królewskich pojawią się rekonstruktorzy historyczni z Towarzystwa Stanisławowskiego, którzy przeniosą uczestników w realia XVIII wieku.

Również instytucje finansowe otwierają swoje siedziby – Rotunda PKO BP przy rondzie Dmowskiego pokaże nie tylko unikalną kolekcję sztuki bankowej, ale również archiwalne plakaty. Na zielonym patio przy budynku powstanie zaś kino plenerowe.

Na miejskim stoisku informacyjnym przed Pałacem Młodzieży będzie można odebrać darmowe wejściówki na taras widokowy na 30. piętrze Pałacu Kultury i Nauki (liczba ograniczona), zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie, które trafi od razu na maila lub zostanie wydrukowane, a także zdobyć informacje o najciekawszych trasach zwiedzania i specjalnych liniach muzealnych. Dodatkowo w przestrzeni miejskiej pojawi się efektowny świetlny napis „Noc Muzeów”, który stanie się charakterystycznym symbolem tegorocznego wydarzenia.

Wystawę zabytkowych pojazdów, takich jak Ikarus, Ogórek czy Jelcz, będzie można podziwiać stacjonarnie od godziny 18:00 do 23:00. To wyjątkowa gratka dla młodszych uczestników oraz miłośników komunikacji miejskiej, którzy będą mogli też skorzystać z bezpłatnych przejazdów zabytkowymi pojazdami.

Jak co roku, zorganizowane zostaną widowiskowe parady – o 16:45 rozpocznie się parada autobusów, która ruszy z zajezdni Stalowa i przejedzie przez główne arterie miasta, m.in. aleję „Solidarności” i most Łazienkowski. Z kolei o 17:00 wyruszy parada tramwajów z alei Zielenieckiej, która zakończy się przy zajezdni Praga. Obie parady spotkają się symbolicznie na dwóch odcinkach – w okolicach alei Zielenieckiej około 17:00 oraz na Trasie W-Z około 17:30.

Aby ułatwić wszystkim nocnym zwiedzaczom dotarcie do atrakcji, metro linii M1 i M2, wybrane tramwaje (linie 2, 4, 9, 11, 13, 16, 17) oraz autobusy (linie 116, 180, 190, 509, 517, 527) będą kursowały aż do około 2:30 nad ranem. Ostatnie odjazdy z centrum zaplanowano na godzinę 2:00. Pełna lista atrakcji oraz interaktywna mapa wydarzeń dostępna jest na oficjalnej stronie: nocmuzeow.um.warszawa.pl – można tam także stworzyć własny, spersonalizowany plan zwiedzania.

Fot. Ewelina Lach