Już 1 maja rusza kolejny, szesnasty sezon Warszawskich Linii Turystycznych – jednego z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń miejskich, które z każdym rokiem przyciąga coraz więcej mieszkańców Warszawy i turystów spragnionych klimatycznych podróży. Stolica ponownie stanie się żywym muzeum komunikacji, kiedy na jej ulice wyjadą zabytkowe tramwaje i autobusy, po torach ruszy wąskotorówka, a po Wiśle popłyną promy i słynny statek „Zefir” do Serocka. Dodatkową atrakcją będzie wyjątkowy seans filmowy na świeżym powietrzu – 3 maja na plaży Poniatówka, gdzie przy leżakach i popcornie będzie można obejrzeć dwa kultowe filmy – „Nie lubię poniedziałków” oraz „Brunet wieczorową porą”, z przepiękną panoramą Warszawy w tle.
Tradycja Warszawskich Linii Turystycznych sięga 2009 roku. To wtedy na Wiśle pojawiły się pierwsze promy, rozpoczął rejsy statek do Serocka, a po ulicach ruszyły zabytkowe tramwaje. Z biegiem lat projekt rósł w siłę – dołączały do niego zabytkowe autobusy oraz wąskotorowa kolejka, tworząc unikatową mozaikę stołecznych wspomnień. To nie tylko atrakcja turystyczna, ale też emocjonalna podróż w czasie – szczególnie dla tych, którzy pamiętają „parówki” czy autobusy z początku lat 90.
Tegoroczna edycja przynosi kilka nowości, w tym zmiany tras ze względu na remonty infrastruktury tramwajowej. Zabytkowa linia 36 będzie kursować w dwóch wariantach – do 25 maja pojedzie znaną trasą przez pl. Narutowicza i metro Marymont, natomiast od 31 maja do 21 września – objazdem przez al. Jana Pawła II, Prosta, Kasprzaka i Wolska. Na trasie pojawią się historyczne wagony 13N, 105Na oraz rzadki model 102N, przywieziony do stolicy z Poznania. Tramwaje będą kursować w dni wolne od pracy do 22 czerwca, a później – codziennie aż do 21 września, z dodatkowymi kursami 1 maja i 19 czerwca.
Powraca również linia T, uruchamiana w wakacyjne weekendy i 15 sierpnia. Zabytkowe wagony z kolekcji Tramwajów Warszawskich zabiorą pasażerów w nostalgiczną podróż z Kawęczyńskiej na Koło, z okazjonalnym przedłużeniem do zielonego Boernerowa – przez malownicze, jednotorowe odcinki.
Z kolei linia autobusowa 100, obsługiwana niskopodłogowymi pojazdami z przełomu wieków, to nie tylko wehikuł wspomnień, ale i świetny sposób na zwiedzanie Warszawy – od Dworca Centralnego, przez Trakt Królewski, Starówkę, ZOO i Łazienki, po modne Powiśle. Dzięki trasie okrężnej po obu stronach Wisły, podróż „setką” to doskonały pomysł na niedzielny spacer z historią w tle.
Entuzjaści wodnych atrakcji również nie będą zawiedzeni. Trzy promy – „Słonka”, „Pliszka” i „Wilga” – będą kursować na trasach łączących brzegi Wisły w różnych punktach miasta. Przeprawy są darmowe i przyjazne również dla rowerzystów – „Wilga” może pomieścić aż 40 osób. Promy kursują w dni wolne od 1 maja do końca czerwca i od początku września do 21 września, a przez całe wakacje – codziennie.
Nie może też zabraknąć „Zefira” – legendarnego statku wycieczkowego, który z warszawskiego Żerania wypływa do Serocka. Rejs kanałem, Zalewem Zegrzyńskim i szlakiem Batorego to nie tylko relaks, ale i lekcja historii – po drodze statek mija ruiny mostu z 1897 roku, wysadzonego przez wojska rosyjskie w 1915. Na pokładzie dostępne są napoje, przekąski i grill. Bilety można kupić online lub w Punkcie Obsługi Pasażerów na Dworcu Wileńskim. „Zefir” zabiera na pokład 80 osób i kursuje w weekendy i święta od 1 maja do 21 września, z kilkoma dodatkowymi rejsami w sezonie.
Wreszcie – gratka dla całych rodzin i miłośników retro: Piaseczyńsko-Grójecka Kolej Wąskotorowa, kursująca co sobotę z Piaseczna do Tarczyna. Po drodze zatrzymuje się m.in. w Runowie, gdzie można odpocząć na leśnej polanie. Cała wycieczka trwa około czterech godzin i łączy przejażdżkę koleją z piknikiem. Do Piaseczna dojechać można zabytkowym autobusem linii 51 lub zwykłym autobusem linii 727.
Wszystkie pojazdy Warszawskich Linii Turystycznych honorują bilety ZTM. W zabytkowych środkach transportu bilety kasowane są przez konduktorów – pasjonatów z Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej, którzy dbają o klimat i autentyczność każdej podróży.
