Aż 114 książek historycznych – od monografii, przez porywające biografie, po wciągające reportaże i osobiste wspomnienia – znalazło się w gronie publikacji zakwalifikowanych do 17. edycji jednej z najważniejszych nagród literackich w Polsce. Mowa o Nagrodzie Historycznej m.st. Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego, której celem jest uhonorowanie najwybitniejszych dzieł poświęconych historii Polski od momentu odzyskania niepodległości w 1918 roku aż po współczesność.
W tym roku po raz kolejny zobaczymy fascynującą rywalizację o uznanie jury i prestiżowe wyróżnienie. Spośród wszystkich zgłoszonych tytułów wyłonionych zostanie pięć najlepszych książek, które trafią na listę nominowanych. Te zostaną oficjalnie ogłoszone już w październiku, natomiast nazwisko laureatki lub laureata poznamy 30 listopada 2025 roku. Zwycięzca otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 50 tysięcy złotych oraz unikatową statuetkę zaprojektowaną przez rzeźbiarza Jacka Kowalskiego, wykładowcę warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. To właśnie on stworzył symboliczną „Temperówkę Kazimierza Moczarskiego” – replikę przedmiotu, który był osobistym symbolem patrona nagrody. Pozostali finaliści również nie odejdą z pustymi rękami – każdy z nich otrzyma po 10 tysięcy złotych.
O tym, które książki zostaną wyróżnione, zdecyduje wyjątkowe grono ekspertów. Jury pod przewodnictwem prof. Andrzeja Friszke tworzą wybitni historycy i znawcy tematu: prof. Antoni Dudek, prof. Dobrochna Kałwa, prof. Barbara Klich-Kluczewska, prof. Jan Kofman, dr hab. Andrzej Krzysztof Kunert, prof. Anna Landau-Czajka, dr Anna Machcewicz, dr Tomasz Makowski, Małgorzata Szejnert oraz Andrzej Wielowieyski.
Nagroda Historyczna m.st. Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego została powołana do życia w grudniu 2018 roku uchwałą stołecznej Rady Miasta jako kontynuacja nagrody przyznawanej od 2009 roku. Jej misją jest wspieranie i promowanie książek, które wnikliwie, rzetelnie i z pasją opowiadają o losach Polski i jej mieszkańców w burzliwym XX i XXI wieku.
Wyróżnienie funduje miasto stołeczne Warszawa, a za jego organizację odpowiadają Dom Spotkań z Historią oraz Fundacja im. Kazimierza i Zofii Moczarskich. Partnerem nagrody została Biblioteka Narodowa. Pełna lista zakwalifikowanych publikacji dostępna jest na stronie internetowej Domu Spotkań z Historią: dsh.waw.pl/nagroda-moczarskiego.
