Od ponad siedmiu dekad w samym sercu Warszawy, w monumentalnym gmachu Pałacu Kultury i Nauki, tętni życiem przestrzeń, która na zawsze wpisała się w historię warszawskiej edukacji i kultury – Pałac Młodzieży. 5 kwietnia 1955 roku rozpoczął tam swoją działalność ośrodek, który przez kolejne lata stał się jednym z najważniejszych miejsc rozwoju dla dzieci i młodzieży w całym kraju. To właśnie tu swoje pierwsze artystyczne, sportowe i naukowe kroki postawiło około 350 tysięcy młodych ludzi, dla których pałacowe mury stały się drugim domem. Dziś Pałac Młodzieży to największa instytucja wychowania pozaszkolnego w Polsce, do której uczęszcza blisko 4 tysiące dziewcząt i chłopców.
Z okazji jubileuszu 70-lecia działalności przygotowano wyjątkowy cykl wydarzeń kulturalnych, których ukoronowaniem był spektakl zatytułowany „Pałac przyszłości” wystawiony na deskach Teatru Wielkiego. Uroczystość uświetniła obecność przedstawicieli władz miasta. Przed rozpoczęciem przedstawienia odczytano list prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, który w ciepłych słowach oddał hołd misji i dorobkowi placówki. Jak podkreślił, Pałac Młodzieży od samego początku był miejscem, które miało umożliwiać młodym ludziom odkrywanie i rozwijanie swoich talentów. To przestrzeń, w której powstawały przyjaźnie, rodziły się marzenia i kształtowały się życiowe pasje – wszystko to pod okiem inspirujących nauczycieli, instruktorów i opiekunów.
Choć pierwotnie Pałac Młodzieży miał skupiać tylko wzorowych uczniów – dzieci, które wyróżniały się dobrym zachowaniem i osiągnięciami w nauce – szybko zrozumiano, że prawdziwa misja tego miejsca polega na czymś więcej. To nie oceny miały być przepustką do świata kreatywności i samorozwoju, lecz chęć działania, zapał i marzenia. Dzięki temu Pałac stał się instytucją otwartą na wszystkie dzieciaki, które pragnęły odkrywać swoje pasje, niezależnie od wyników w szkole.
Przez dekady to właśnie stąd wychodziły fale talentów, które rozsławiały Polskę na arenie krajowej i międzynarodowej. Niezapomniany zespół ZHP „Gawęda”, utalentowani sportowcy – skoczkowie do wody, pływacy synchroniczni, ratownicy wodni czy zawodnicy piłki wodnej – oraz pasjonaci motoryzacji, którzy zdobywali tytuły mistrzów Polski. Nie sposób nie wspomnieć o znanych postaciach świata kultury i sportu, jak Wojciech Mann, Daniel Olbrychski, Marek Konrad, Jacek Czachor czy Mateusz Kusznierewicz – wszyscy oni stawiali pierwsze kroki właśnie w Pałacu Młodzieży. Ich droga pokazuje, jak ogromny wpływ może mieć mądrze prowadzona edukacja pozaszkolna na przyszłość młodych ludzi.
Obecnie Pałac Młodzieży to ponad 90 instruktorów i wychowawców, 70 pracowników i 11 specjalistycznych pracowni – od Sztuk Pięknych, przez Teatr i Muzykę, aż po Żeglarstwo, Informatykę czy Gimnastykę Artystyczną. W ramach 275 grup zajęciowych dzieci i młodzież mają szansę uczestniczyć w różnorodnych projektach, wydarzeniach i konkursach. W samym tylko ubiegłym roku szkolnym zorganizowano tu ponad 400 imprez edukacyjnych, które zgromadziły blisko 23 tysiące uczestników. Przestrzeń pałacu regularnie gości wystawy malarstwa, grafiki, rysunku czy fotografii, a jego sale wypełniają się gwarem koncertów, przedstawień i turniejów sportowych – od szermierki po kulturystykę.
To miejsce, które nie zatraciło swojej misji i ducha mimo upływu lat. To tu młodzież nadal może liczyć na wsparcie, inspirację i prawdziwe możliwości rozwoju. Uczestnicy zajęć nie tylko uczą się i tworzą, ale także korzystają z wypoczynku letniego i zimowego w malowniczym Ośrodku Pałacu Młodzieży w Pieczarkach koło Giżycka na Mazurach – miejscu równie magicznym, co samo serce Pałacu w Warszawie.
