Po pierwsze bezpieczeństwo – prezydenci metropolii o ochronie mieszkańców

Prezydenci miast zrzeszonych w Unii Metropolii Polskich spotkali się w Warszawie 26 marca 2025r. Posiedzenie Rady UMP było okazją do omówienia najważniejszych wyzwań stojących przed dużymi miastami w Polsce związanych m.in. z zarządzaniem kryzysowym i ochroną ludności.

Podczas konferencji włodarze podkreślili znaczenie współpracy samorządów w zakresie wzmacniania systemu bezpieczeństwa i przygotowania na sytuacje kryzysowe. Wskazano na potrzebę stabilnego finansowania systemu ochrony ludności, konieczność lepszej koordynacji działań na poziomie krajowym oraz wprowadzenia nowoczesnych rozwiązań technologicznych wspierających zarządzanie kryzysowe.

Dzisiaj zapewnienie bezpieczeństwa naszym obywatelom jest dla nas najważniejsze i samorządy odgrywają tutaj naprawdę bardzo ważną rolę. W stolicy realizuję od wielu miesięcy program Warszawa chroni, który na serio odpowiada na potrzeby związane z obroną cywilną i  ochroną ludności. Zaczęliśmy go realizować  zanim się pojawiła odpowiednia ustawa – mówił na konferencji prasowej prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski, przewodniczący Rady UMP. – Teraz współpracujemy w Komisji Wspólnej z rządem nad tym, żeby przepisy krajowe były jak najbardziej sensowne, po to, żebyśmy mogli przygotować miejsca schronienia dla ludności, żebyśmy mogli prowadzić również działalność edukacyjną. My wszyscy jak tutaj stoimy, mamy olbrzymie doświadczenie w radzeniu sobie z kryzysami. Te ostatnie lata nas nie oszczędzały, i pandemia i wojna na wschodzie i kryzys uchodźczy. Wszyscy razem działaliśmy w tych kryzysach i dbaliśmy o to, żeby nasze miasta mogły dalej dobrze funkcjonować – dodał prezydent Trzaskowski.

Wśród tematów poruszonych podczas konferencji znalazły się także kwestie związane z bezpieczeństwem środowiska, jak ostatnie przedstawienie modelu Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, które jest zgodne z tym, o co walczyły samorządy.

Po wielu debatach dotyczących Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta, a więc również to jest bezpieczeństwo ekologiczne, zgadzamy się z propozycjami ministerstwa dotyczącymi właśnie tej ustawy, która ma być wprowadzona w życie i która właśnie idzie w takim kierunku, jaki zaproponowaliśmy. Jak widać nasz głos może być słyszany i może się też liczyć – mówił Tadeusz Truskolaski, Prezydent Białegostoku i Prezes Zarządu Unii Metropolii Polskich.

Prezydenci zapewnili także, że będą kontynuować działania na rzecz wzmocnienia pozycji miast, ich bezpieczeństwa i dążenia do wdrażania rozwiązań poprawiających jakość życia mieszkańców.

Tydzień temu spotkałem się z merem Lwowa, ale też z wicemerem Charkowa i Kijowa. Uzgodniliśmy przyjazd osób, które u nas odpowiadają za zarządzanie kryzysowe – mówił Jacek Jaśkowiak, Prezydent Poznania i Członek Zarządu UMP. –  Chcemy zobaczyć we Lwowie, jak funkcjonują miejsca kierowania miastem, jak w tej chwili działają, żeby to schronienie w Polsce było jak najlepsze, jak najbardziej bezpieczne. Niewątpliwie skorzystanie z doświadczeń ukraińskich jest tutaj bardzo cenne.

Prezydenci miast ponownie zwrócili uwagę na konieczność partnerskiego traktowania samorządów przez administrację rządową oraz potrzebę uwzględniania głosu miast w procesach legislacyjnych.

Fot. Urząd Miasta Warszawa