Teatr Rampa, znany jako pierwsza muzyczna scena warszawskiej Pragi, obchodzi swoje 50-lecie. To pół wieku pełne artystycznych wzruszeń, wybitnych występów i niezapomnianych spektakli, które na stałe wpisały się w kulturalny krajobraz Warszawy. Z okazji tego wyjątkowego jubileuszu przygotowano szereg atrakcji – od premierowych spektakli, przez serial internetowy i podcasty, aż po niezwykłą adaptację muzyczną kultowej powieści Leopolda Tyrmanda „Zły”.
Obchody jubileuszowe rozpoczęły się już pod koniec 2024 roku. Wówczas na platformach internetowych teatru – YouTube i Facebooku – opublikowano pięć odcinków podcastu oraz trzy odcinki serialu „Była sobie rampa”. Widzowie mieli okazję przenieść się w czasie i poznać historię Rampy od jej początków, gdy pierwszym dyrektorem sceny był Marian Jonkajtys. W dokumentalnym materiale pojawiły się także osoby związane z teatrem w ostatnich latach, dzieląc się wspomnieniami i anegdotami.
Jednym z najważniejszych punktów programu jubileuszowego jest spektakl „Witkacja. Wodewil na krawędzi”. To opowieść o wybitnym artyście Stanisławie Ignacym Witkiewiczu, który w obliczu wojennej zawieruchy próbuje opuścić Warszawę. Jednak jego własne lęki i duchy dawnych kochanek nie pozwalają mu na ucieczkę – Irena, Jadwiga, Nina, Lilka, Czesia i Maria powracają, by po latach rozprawić się z mitem genialnego twórcy. W postać Witkacego wcielają się Cezi Studniak, Marcin Januszkiewicz oraz Natalia Sikora, a towarzyszyć im będą m.in. Kamila Boruta-Marszałek, Agata Łabno, Dominika Łakomska i Alisa Makarenko. Premiera widowiska odbędzie się 23 maja na Dużej Scenie Teatru Rampa.
Kolejnym wielkim wydarzeniem będzie muzyczna adaptacja powieści Leopolda Tyrmanda „Zły”, zaplanowana na wrzesień. Spektakl jest hołdem dla stolicy i jej powojennej odbudowy, której 80. rocznicę obchodzimy w tym roku. „Zły” to historia tajemniczego bohatera, warszawskiego mściciela, który dorastał w bandyckim półświatku przedwojennej Pragi, Targówka i Bródna. Akcja spektaklu przenosi widzów do czasów, gdy idealistyczna wizja odbudowy Warszawy ścierała się z brutalną rzeczywistością podziemia przestępczego i absurdami komunistycznego ustroju. Scenariusz tej wyjątkowej jazz opery przygotował Michał Walczak, a reżyserią zajął się Jerzy Jan Płoński.
Jubileusz Rampy to również działania angażujące lokalną społeczność. Projekt Otwarta Rampa, który powstał w ramach rewitalizacji prawobrzeżnej Warszawy, daje mieszkańcom Targówka – dzieciom, młodzieży, dorosłym i seniorom – możliwość aktywnego uczestnictwa w życiu teatralnym. W ramach projektu organizowane są warsztaty musicalowe, zwieńczone występami na scenie Rampy. Jednym z pierwszych wydarzeń jubileuszowych był spektakl „Ram-pa-pa-pam rytmiczne show”, w którym rytm i stepowanie stanowiły główną oś artystycznej narracji. Kolejna premiera, „COŚ-COŚ, czyli Strzelec w Rampie”, odbędzie się 9 maja i będzie hołdem dla repertuaru Teatru Rampa z czasów dyrekcji Andrzeja Strzeleckiego.
Pół wieku działalności to także ogromna ilość spektakli, wspomnień i historii, które kształtowały oblicze Rampy. W jubileuszowym roku teatr udostępnił wyjątkowe materiały archiwalne – fragmenty kultowych spektakli, anegdoty i wspomnienia artystów, którzy przez lata współtworzyli magię tej sceny. Wszystko to można śledzić w mediach społecznościowych Rampy, gdzie historia spotyka się z nowoczesnością, łącząc pokolenia widzów.
