Tworząc budżet na przyszły rok, po raz pierwszy zastosowano nowe przepisy, obowiązujące od 1 października bieżącego roku. Nowe prawo wprowadza korzystne zmiany dla samorządów, w tym likwidację tzw. „janosikowego”. W rezultacie, budżet Warszawy zyskał aż 1 miliard 933 miliony złotych.
Według danych, w przyjętym budżecie wydatki opiewają na 29,466 miliarda złotych (wzrost o ponad 8% w stosunku do roku 2024, co daje 2,261 miliarda złotych). Z kolei dochody jakie uzyska miasto, to suma rzędu 26,28 miliarda złotych.
Najwięcej, bo około 31% całego budżetu zostanie przeznaczone w sektor edukacyjny – 9,223 mld złotych. Na drugim miejscu znalazły się transport i komunikacja miejska, na które zaplanowano wydatki rzędu 5,851 miliarda złotych (co stanowi około 20% budżetu). Trzecim sektorem pod względem wydatków w roku 2025 będzie ochrona zdrowia i polityka społeczna. 2,434 miliarda złotych na te cele obejmie niespełna 10%.
Jeśli chodzi o najwyższe koszty pojedynczej inwestycji, to zdecydowanie na czele znajduje się dokończenie budowy II linii metra za 300 milionów złotych. Druga najdroższa inwestycja to 130 milionów na modernizację Sali Kongresowej w Pałacu Kultury i Nauki, z kolei 100 milionów złotych wyniesie budowa budowa sali koncertowej przy ul. Grochowskiej dla Sinfonia Varsovia. Znajdą się także środki na przebudowę placu Defilad, czy zakup autobusów niskoemisyjnych.
,,Warszawa była, jest i pozostanie jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się miast Europy, każdy kto przyjeżdża do Warszawy, widzi jakiej dokonaliśmy wspólnie zmiany. (…) Naprawdę w tych ostatnich latach dokonaliśmy skoku cywilizacyjnego, głównie dzięki bardzo ciężkiej pracy warszawianek i warszawiaków, bo w końcu budżet jest formułowany w oparciu o pieniądze, które wypracowują właśnie nasi mieszkańcy”. – tak podsumował swoje wystąpienie w trakcie sesji budżetowej prezydent stolicy, Rafał Trzaskowski.