Powstaje interaktywna mapa 3D warszawskich ulic

Projektowana, zaawansowana mapa warszawskich ulic pozwoli na przykład auto do kontroli zauważy przewrócony znak drogowy, czy reklamę, której wcześniej nie było.

Jak informuje TVP3 Warszawa, Zarząd Dróg Miejskich otworzył oferty w przetargu na wykonanie zdjęć sferycznych i skanu 3D ośmiuset kilometrów stołecznych ulic. Jest zgłoszenie od polsko-holenderskiego konsorcjum opiewające na ponad 2 miliony złotych. To o ponad milion niższa kwota niż zakładano, dlatego miasto liczy na szybkie rozstrzygnięcie przetargu.

Ortofotomapę to zaawansowane i bardzo dokładne narzędzie. Pozwoli między innymi na wykrywanie awarii na stołecznych drogach. Ponadto pracownicy Zarządu Dróg Miejskich będą mogli zza biurka obserwować to co dzieje się w mieście.

– Zobaczymy czy na przykład auto do kontroli zauważy przewrócony znak drogowy, czy reklamę, której wcześniej nie było – my od razu będziemy o tym wiedzieć. Inne zastosowanie to robienie wszelkich pomiarów, które są potrzebne choćby przy tworzeniu projektów organizacji ruchu bezpośrednio zza klawiatury komputera, bez konieczności pojechania na miejsce wzięcia miarki, wymierzenia wszystkiego – będziemy mieli to wszystko trójwymiarowo – wyjaśnił Jakub Dybalski rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich miasta stołecznego Warszawy.

To pionierskie rozwiązanie daje wiele możliwości.

– W przyszłości być może będzie to narzędzie, które będzie wykorzystywane między innymi przy okazji strefy płatnego parkowania niestrzeżonego, ale też do likwidacji nielegalnych reklam, gdy zostanie już przyjęta uchwała krajobrazowa – tłumaczył Sławomir Potapowicz wiceprzewodniczący Rady miasta stołecznego Warszawy.

Narzędzie w przyszłości może być również przydatne na przykład dla właścicieli lokali gastronomicznych, na przykład w przypadku, gdyby chcieli urządzić ogródek w pasie drogowym. Wszystkie wymagane do tego pomiary będzie można wykonać na ortofotomapie. Na korzyści dla mieszkańców, wynikające z wprowadzenia tego nowoczesnego rozwiązania, liczą także stołeczni radni.

– Mam nadzieję tylko, że to będzie z korzyścią dla mieszkańców, no i chciałbym też żeby Zarząd Dróg Miejskich wykorzystywał częściej takie nowoczesne rozwiązania, chociażby przy okazji uruchamiania zielonej fali w Warszawie, bo z tym generalnie jest chyba jakiś problem. W innych miastach kraju doskonale to działa, a w Warszawie mam wrażenie, że chyba obowiązuje raczej czerwona fala, a nie zielona – mówił Marek Borkowski radny dzielnicy Praga Południe.

Dzięki wprowadzeniu tego rozwiązania ma wzrosnąć efektywność pracy drogowców, co pokazał już pilotaż przeprowadzony w 2022 i 2023 roku. Okazało się, że dzięki mobilnemu skanowaniu dróg można wychwycić nawet 10 razy więcej awarii niż podczas zwykłego patrolu samochodowego.

Fot. Urząd Miasta Warszawa