Ostatnia dekada węgla w Warszawie

Tak będzie wyglądać nowoczesne ciepłownictwo w Warszawie.

Andrzej Gajewski, Prezes Zarządu PGNiG TERMIKA S.A. zapowiedział przeprowadzenie procesu dekarbonizacji w zakładach PGNiG TERMIKA S.A. produkujących ciepło dla Warszawy. –Podstawą tej transformacji będzie wykorzystanie ciepła generowanego z gazu i energii odnawialnej. W perspektywie 2035 roku chcemy całkowicie wyeliminować węgiel z produkcji energii. Nowy miks paliwowy ma być oparty w około 67% na gazie, a blisko 25%  ma zapewnić  energia odnawialna i nowe technologie wykorzystujące potencjał ciepła odpadowego ze ścieków komunalnych, spalin i systemów chłodzących oraz zastosowanie akumulatorów ciepła. Szacujemy, że efektem wdrożenia tego planu będzie spadek emisji CO2 o prawie 3 miliony ton, co stanowi redukcję tej emisji o ok. 55% w porównaniu do roku 2019.

Elektrociepłownia Żerań pierwsza rozpoczęła „wielką transformację”

Elektrociepłownia Żerań była pierwszym zakładem TERMIKI, który ruszył z wielkimi inwestycjami mającymi na celu zmniejszanie zastosowania węgla i dywersyfikację paliw. Spółka już w 2016 roku rozpoczęła projekt budowy nowoczesnego bloku gazowo-parowego, który w tamtym czasie był jej największym przedsięwzięciem. Blok został uruchomiony w 2021 roku i obecnie, wraz z powstałymi także kotłowniami gazowymi, pełni rolę podstawowego źródła wytwarzania ciepła w tym zakładzie. To jednak nie koniec inwestycji w EC Żerań, TERMIKA nie powiedziała „stop” i dlatego w najbliższych latach powstanie tam także blok wielopaliwowy oparty w części o biomasę oraz układy kondensacji spalin. W EC Żerań powstanie także akumulator ciepła. Będzie on dwa razy większy od działającego od 2009 roku akumulatora na Siekierkach, tym samym stając się największym magazynem ciepła w Polsce.

11 basenów olimpijskich, by zredukować emisje

Umowa na budowę akumulatora w EC Żerań została już podpisana. Jej wykonawcą
w trybie „zaprojektuj i zbuduj” będzie Inżynieria Rzeszów S.A. z siedzibą w Rzeszowie w konsorcjum z Energy Solution sp. z o.o. z siedzibą w Tarnowie. Na oddanie obiektu firmy mają trzy lata od daty podpisania umowy. Wartość inwestycji to 112,5 mln PLN.

W żerańskim zbiorniku o kształcie walca ma zmieścić się 61 tys. m3 wody
o maksymalnej temperaturze 98 stopni Celsjusza. Ta ogromna „beczka” będzie miała około 70 metrów wysokości i 36 metrów średnicy. Wstępnie zakłada się, że akumulator pozwoli na zmagazynowanie blisko 10 TJ energii cieplnej, co przełoży się na możliwość wyprowadzenia do warszawskiej sieci ciepłowniczej ok. 230 MWt mocy cieplnej. W latach 2028-2050 ma średniorocznie redukować z zakładów PGNiG TERMIKA emisje zanieczyszczeń do atmosfery: CO2 o ok. 20 tys. ton/rocznie; emisji NOx o ok. 20 ton/rocznie oraz ma zmniejszyć zużycie gazu o ok. 700 000 GJ/rok.

Czas na nowe

Wraz z wyłączaniem kolejnych kotłów węglowych powstawać będą nowe jednostki produkcyjne. Jednym z najważniejszych projektów inwestycyjnych związanych z zastępowaniem węgla w miksie wytwórczym TERMIKI jest budowa bloku gazowo-parowego w największej polskiej elektrociepłowni – na warszawskich Siekierkach. Jednostka kogeneracyjna o mocy ponad 550 MWe i 330 MWt ma zostać oddana do eksploatacji w 2030 roku. Obecnie realizowany jest etap przygotowawczy polegający na budowie przyłącza gazu do EC Siekierki, który jest kluczowy dla realizacji tej inwestycji. Uzyskano już pozwolenie na jego budowę.

Kolejnymi inwestycjami będzie budowa w zakładzie układów kondensacji spalin wraz z pompami ciepła, które pozwolą na odzysk ciepła zawartego w spalinach. Powstanie też kotłownia elektrodowa, która będzie zasilana energią elektryczną z odnawialnych źródeł energii w momentach występowania jej nadwyżek w sieci. W celu zwiększenia bezpieczeństwa dostaw ciepła oraz poprawy elastyczności produkcji, a także obniżenia kosztów wytwarzania ciepła, na Siekierkach zbudowany zostanie drugi akumulator ciepła.

MATERIAŁ PARTNERÓW