Premiera książki „Zrabowana Warszawa…”

W czwartek (12 września) w warszawskim Oknie na Kulturę odbyła się premiera książki Mariusza Klareckiego „Zrabowana Warszawa. Straty w prywatnych zbiorach i artystycznych kolekcjach mieszkańców Warszawy w latach 1939–1945”.

Fot. MKiDN

Podczas spotkania dyskutowano o genezie powstania publikacji, jej strukturze, jak również o rabowaniu zbiorów warszawskich w czasie II wojny światowej.

Dwutomowa publikacja omawiająca straty wojenne w warszawskich kolekcjach prywatnych wkrótce trafi do bibliotek w całym kraju.

Publikacja „Zrabowana Warszawa. Straty w prywatnych zbiorach i artystycznych kolekcjach mieszkańców Warszawy w latach 1939–1945” przypomina o wielkości strat, jakie poniosła walcząca stolica w kontekście zbiorów publicznych i tych należących do prywatnych właścicieli.

Pierwszy tom książki prezentuje historię zniszczenia i rozgrabienia warszawskich artystycznych kolekcji prywatnych w czasie II wojny światowej. Przedstawia także klasyfikację strat wojennych w kolekcjach i zbiorach, w tym m.in. wielkość oraz specyfikę tych zbiorów wśród określonych grup społecznych przedwojennej Warszawy. Tom drugi to uporządkowany alfabetycznie katalog strat zbiorów artystycznych i kolekcji mieszkańców Warszawy.

Wieloletnia praca nad publikacją objęła m.in. dobór materiału ilustracyjnego, w tym pozyskanie niemal 500 w większości archiwalnych fotografii. Graficzne opracowanie książki stworzył Marcin Władyka – projektant graficzny, profesor warszawskiej ASP. Nad całością czuwał zespół Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dr Mariusz Klarecki jest historykiem sztuki, badaczem strat wojennych, kuratorem Pałacu pod Blachą na Zamku Królewskim w Warszawie, jak również twórcą wielu wystaw i wydarzeń muzealnych. Był współautorem publikacji „Raport o stratach Warszawy i jej mieszkańców w latach 1939–1945” (2004 r.) oraz późniejszej książki „Straty Warszawy 1939–1945. Raport”. Od wielu lat współpracuje z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Fot. MKiDN