Wieczorem 5 sierpnia ulicami Woli przeszedł Marsz Pamięci dla uczczenia ofiar Rzezi Woli, dokonanej w 1944r. przez Niemców.
O godz. 18:00 mieszkańcy i władze samorządowe Warszawy oddali hołd ludności cywilnej Woli przed pomnikiem Pamięci 50 Tysięcy Mieszkańców Woli Zamordowanych przez Niemców podczas Powstania Warszawskiego 1944. Następnie, około 19:00, ruszył Marsz Pamięci. Uczestnicy przeszli ulicami Leszno, Młynarską, Wolską i Redutową do parku Powstańców Warszawy na wystawę „Zachowajmy ich w pamięci”. Wydarzenie zakończyło się przed pomnikiem Polegli Niepokonani na cmentarzu Powstańców Warszawy. Na nekropolii spoczywają prochy około 50 tysięcy poległych w walce i zamordowanych mieszkańców stolicy.
Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski na podsumowanie zgromadzenia zwrócił uwagę, że w Marszu Pamięci uczestniczyło około tysiąca osób, a kolumna miała około 400 m.
– Tu jest 50 tys. ludzi przywołanych z imienia i nazwiska, ale wśród ofiar cywilnych Powstania Warszawskiego jest jeszcze 100 tys. tych, którzy nie mogą być rozpoznani z imienia i nazwiska (…). Gdyby te ofiary ustawić w taką samą kolumnę, jak myśmy tu przyszli, to sięgałaby ona do Mińska Mazowieckiego – oszacował Ołdakowski.
Rzeź Woli to niemieckie ludobójstwo – systematyczne, brutalne wymordowanie nawet 50 000 mieszkańców Woli w trakcie Powstania Warszawskiego. Kulminacja zbrodni miała miejsce w dniach 5-7 sierpnia 1944r.