Muzeum Literatury szykuje w 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego wystawę poświęconą pokoleniu twórców debiutujących w latach wojny.
Na wystawie “Do Potomnego” znajdują się pamiątki zarówno po tych, którzy walczyli i zginęli w Powstaniu Warszawskim – Krzysztofie Kamilu Baczyńskim, Tadeuszu Gajcym, Zdzisławie Stroińskim i Wojciechu Menclu – jak i po tych, którzy umarli wcześniej – pierwszych redaktorach „SiN”-u: Wacławie Bojarskim i Andrzeju Trzebińskim czy Ewie Pohoskiej. A także po poetach, którzy przeżyli Powstanie, przekazując prawdę o życiu obozowym i emigracyjnym, jak Zbigniew Chałko.
Na wystawie eksponowane będą rękopisy dzieł wspomnianych autorów, ich prywatne zapiski, dokumenty, oryginalne fotografie i drobne pamiątki, które po sobie zostawili.
– Po Baczyńskim zyskaliśmy wspaniałe pamiątki, przede wszystkim jego prace plastyczne, tomiki rękopiśmienne. Po wystawie „Sztuka i Naród” – zespoły fotografii Gajcego, Stroińskiego, Wacława Bojarskiego, spuściznę Andrzeja Trzebińskiego. Te osobiste pamiątki – rękopisy, fotografie, dokumenty, w tym te najbardziej symboliczne, pozwalają dotknąć, przeżyć historię w wymiarze najbardziej intymnym – stwierdziła autorka i kurator ekspozycji Małgorzata Wichowska.
Podstawą narracji wystawy są zbiory Muzeum Literatury.
– Sam tytuł ekspozycji to tytuł wiersza Tadeusza Gajcego. To niezwykły poemat powstały w 1944 r., swoisty testament duchowy, zobowiązanie, słowa skierowane wprost do nas, które powinny otworzyć w nas tę przestrzeń autentycznego przyjrzenia się i próby zrozumienia sensu tej ofiary, która nie może być bezużyteczna. Ta ofiara powinna być zawsze rozumiana tak samo, z całą powagą, szacunkiem i miłością dla jej znaczenia – wyjaśniła pomysłodawczyni wystawy.
Wystawa „Do Potomnego” będzie dostępna dla zwiedzających do 8 września, przygotowano również program wydarzeń towarzyszących m.in. wykłady i spotkania.