Mamy nowych podniebnych mieszkańców Warszawy

Sokoły wędrowne od wielu lat wybierają Warszawę i jej okolice na swoje terytoria. Wśród kilku warszawskich sokolich rodzin aż trzy z nich zadomowiły się na kominach zakładów ciepłowniczych PGNiG TERMIKA S.A. Ich młode właśnie podbijają przestworza.  

W Ciepłowni Kawęczyn sokoły mieszkają na 300-metrowym kominie, co roku odchowują średnio 3 młode. Inna para pokazuje się sporadycznie na kominie Ec Siekierki, ale nie doczekała się miotu. Na kominie Ec Żerań gniazdo znajduje się od 2016 roku i jest stale zamieszkałe, obecnie przez Nelę i Juniora. W zeszłym roku Junior jednocześnie odchowywał młode z Żerania i z Ciepłowni Wołomin, z drugą samicą. Dla sokoła to kilka minut lotu. Dzięki zamontowanym w obu gniazdach kamerkom można było oglądać, jak opuszcza gniazdo w Wołominie i leci na zachód, a kilka minut później pojawiał się w kamerce gniazda na Żeraniu. W tym roku Junior się ustatkował i został na Żeraniu z Nelą. Ich tegoroczne młode to dwa samczyki i samiczka. Cała trójka otrzymała obrączki obserwacyjne, a ponad tydzień temu wybrała się na swoje pierwsze przeloty wokół komina. Obecnie młode uczą się od swoich rodziców trudnej sztuki latania – sokoły potrafią dokonywać w powietrzu prawdziwych rewolucji, pomaga im przy tym doskonały wzrok.

Łącznie na kominach PGNiG TERMIKA przyszło na świat 31 sokołów wędrownych. Wszystkie otrzymały obrączki z numerami, które są przydatne przy identyfikacji, kiedy sokół pojawi się w kamerce innego gniazda gdzieś w Polsce czy na świecie. Stąd wiemy, że żerański sokół Junior to sokół z miotu z 2021 roku z Pałacu Kultury i Nauki. A młoda samiczka Ziuta z Kawęczyna z lęgu z 2022 roku pojawiła się w tym roku w gnieździe w Płocku.

Z okazji obchodów jubileuszu 70-lecia Elektrociepłowni Żerań tegorocznym młodym z Ec Żerań imiona nadali pracownicy TERMIKI i są to: Ciepłosław, Żeranek i Silna. Młode sokoły z Ciepłowni Kawęczyn otrzymały zaś imiona: Gazisław, Moniuszko i Pokrzywka i na początku czerwca one również opuściły swoje gniazdo.

????TERMIKOWE sokoły można obserwować na żywo na stronie www.peregrinus.pl.

Sokoły wędrowne są w Polsce gatunkiem objętym ochroną, a TERMIKA wspiera program odbudowy ich populacji. Finansuje m.in. budki lęgowe i ich monitoring.

Tekst sponsorowany. Materiał powstał we współpracy z PGNiG TERMIKA