Pod koniec maja rozpoczęły się prace na ul. Mazowieckiej. Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie przystąpił do realizacji projektu, który zmieni organizację ruchu, poprawi infrastrukturę oraz estetykę ulicy. Po zakończeniu prac Mazowiecka stanie się dwukierunkowa, co znacząco ułatwi komunikację i dostępność w centrum Warszawy.
Dwukierunkowa Mazowiecka
Główną zmianą na ul. Mazowieckiej będzie wprowadzenie ruchu dwukierunkowego. Aktualnie ulica prowadzi ruch z pl. Powstańców Warszawy na pl. Piłsudskiego, jednakże w przeciwnym kierunku ruch jeszcze nie jest możliwy. Po zakończeniu prac mieszkańcy i turyści będą mogli swobodnie poruszać się w obu kierunkach. Wprowadzenie dwukierunkowego ruchu obejmie również wyznaczenie przystanków autobusowych, co usprawni komunikację miejską na ciągu Mazowiecka – Szpitalna, z pominięciem ulic Kredytowej i Jasnej.
Zielone zmiany na skrzyżowaniach
Znaczące zmiany obejmą również skrzyżowania ul. Mazowieckiej z innymi ulicami. Na skrzyżowaniu z ul. Kredytową pojawi się więcej zieleni, co poprawi estetykę okolicy i wpłynie pozytywnie na środowisko. Natomiast na skrzyżowaniu z ul. Świętokrzyską zostanie przebudowana sygnalizacja świetlna oraz wytyczony zostanie lewoskręt w stronę pl. Powstańców Warszawy. Dodatkowo, wzdłuż ul. Mazowieckiej powstanie łącznik rowerowy do drogi dla rowerów przy ul. Świętokrzyskiej, co ułatwi poruszanie się rowerzystom.
Nowy parking podziemny
Kluczowym elementem zmian w tej części stolicy jest budowa nowego parkingu podziemnego na pl. Powstańców Warszawy, który zapewni 420 miejsc postojowych w centrum miasta. Inwestycja ta, będąca częścią projektu Nowe Centrum Warszawy, ma na celu poprawę dostępności miejsc parkingowych i odciążenie ulic od nadmiernego ruchu. Parking będzie wyposażony w system informacji parkingowej, który wskaże drogę do parkingu oraz liczbę wolnych miejsc.
Wszystkie prace na ulicy Mazowieckiej, realizowane przez firmę AN Projekt za kwotę ponad 2,5 mln zł, mają zakończyć się przed planowanym na przełom 2024 i 2025 roku otwarciem parkingu.
Fot. Zarząd Dróg Miejskich Warszawa / Facebook