W niedzielę XVII Święto Dziękczynienia

W niedzielę 2 czerwca odbędą się obchody katolickiego Święta Dziękczynienia, których głównym punktem będzie miejska procesja.

Święto Dziękczynienia tradycyjnie rozpocznie się 10-kilometrową pieszą pielgrzymką, która wyruszy o godz. 8 z pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego do Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie. Uczestnicy będą szli ulicami: Królewską, Krakowskim Przedmieściem, Nowym Światem, przez rondo de Gaulle’a i plac Trzech Krzyży, Alejami Ujazdowskimi, Belwederską, Sobieskiego, aleją Rzeczypospolitej i Hlonda. Do grupy pielgrzymów około 11.00, przy kościele św. Antoniego Marii Zaccarii (ul. Jana III Sobieskiego 15), dołączą przedstawiciele środowisk relikwii polskich świętych i błogosławionych czczonych w Świątyni Opatrzności Bożej oraz oficjalne delegacje wraz z biskupami.

Fot. Archidiecezja Warszawska

O godz. 12 rozpocznie się Msza św., której przewodniczyć będzie kard. Grzegorz Ryś. Podczas liturgii wprowadzone zostaną do Świątyni Opatrzności Bożej relikwie św. Jadwigi Królowej. Wierni odmówią Akt Dziękczynienia i Zawierzenia Opatrzności Bożej, a przy ołtarzu znajdą się intencje nadesłane na ten dzień przez darczyńców. Następnie na terenie wilanowskiej parafii odbędą się koncert oraz gry terenowe dla dzieci, między innymi „Okulary wiary”. Najmłodsi wierni wraz z rodzicami przeniosą się do czasów rycerskich walk, muzyki dawnej, wykonywanej na barokowej gitarze czy lirze korbowej, znajdą się na chwilę w komnacie królowej Jadwigi, poznają obyczaje i średniowieczny etos.

Święto Dziękczynienia obchodzone jest od kilkunastu lat lokalnie w Warszawie w pierwszą niedzielę czerwca. Idea tego dnia jest związana z kontynuacją historycznej inicjatywy Sejmu Czteroletniego z roku 1792, który wraz z uchwaleniem Konstytucji 3 maja postanowił wybudować świątynię, mającą być wotum Bożej Opatrzności za przywróconą nadzieję odbudowy politycznej i gospodarczej kraju.