Procesja Bożego Ciała

Ulicami Warszawy przeszła uroczysta procesja z okazji Bożego Ciała. Centralne obchody katolickiego święta rozpoczęły się o 10:00 od mszy świętej w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela. Po eucharystii z bazyliki wyruszyła procesja do czterech ołtarzy. Przy ostatnim na Placu Piłsudskiego kazanie wygłosił kardynał Kazimierz Nycz.

Najświętszy Sakrament niesiony był w zabytkowej monstrancji z bazyliki Świętego Krzyża. Ochraniał go baldachim z parafii archikatedralnej. Podczas drogi tzw. bielanki sypały kwiaty. Do pierwszego ołtarza przy kościele św. Anny niósł ją bp Piotr Jarecki, do drugiego przy kościele seminaryjnym – bp Rafał Markowski, a do trzeciego przy pomniku bł. Stefana Wyszyńskiego – bp Michał Janocha. Do czwartego ołtarza usytuowanego na placu Piłsudskiego monstrancję niósł biskup polowy Wojska Polskiego Wiesław Lechowicz w asyście generałów naszej armii.

Fot. Archidiecezja Warszawska

– Wydaje się, że powinniśmy i możemy publicznie wyznawać swoją wiarę, nikogo nie obrażając, nikomu nie przeszkadzając, że jesteśmy w tym miejscu potrzebni – stwierdził w swej homilii metropolita warszawski.

– Jesteśmy przekonani, że nie przekreślają świeckości państwa ani znaki religijne, ani krzyże. Nie chcemy powrotu do złej przeszłości, tym bardziej że dziś nikomu w naszym podzielonym społeczeństwie nie potrzeba nowych wojenek i podziałów. Są o wiele poważniejsze problemy i ważniejsze sprawy – dodał w kontekście bieżących dyskusji kardynał Nycz, większość homilii poświęcając jednak rozważaniom teologicznym.

Szczególną intencją, którą wymienił duchowny był pokój na świecie, zwłaszcza na Ukrainie:

– Stąd nasza modlitwa przed monstrancją, w centrum naszego miasta, o sprawiedliwy pokój, o ustanie wojen, o przezwyciężenie konfliktów, których źródła leżą w ludzkim egoizmie, pazerności, chciwości ludzi i narodów. Obyśmy usłyszeli Jego słowa: „pokój Mój daję wam, nie tak jak daje świat”.

Warszawska centralna procesja w święto Bożego Ciała zgromadziła kilka tysięcy wiernych, którzy w radosny, a jednocześnie podniosły sposób pragnęli zamanifestować swoją wiarę.

Boże Ciało to święto eucharystii, które ustanowiono w XIII wieku. W Polsce ta tradycja kultywowana jest od XIV wieku. Podczas uroczystości wierni wychodzą z kościołów i biorą udział w procesji. Zatrzymują się przy czterech ołtarzach, gdzie czytane są fragmenty Ewangelii. Udzielane jest także błogosławieństwo Przenajświętszym Sakramentem na cztery strony świata.