Od kilku dni toczy się w Polsce żywa dyskusja wokół treści zarządzenia Prezydenta m.st. Warszawy. W akcie prawnym władze stolicy zawarły 16 zaleceń, dotyczących świeckości instytucji publicznych w mieście. Wśród wiążących urzędników wskazówek znajduje się punkt o nieeksponowaniu symboli religijnych, w tym chrześcijańskich krzyży.
Zgodnie z przyjętymi standardami, przekazanymi w PAP przez rzecznik Urzędu Miasta Monikę Beuth, „przestrzenie urzędu są miejscami neutralnymi religijnie”, a „dbanie o równe traktowanie jest zasadą horyzontalną ujętą we wszystkich dokumentach programujących rozwój m.st. Warszawy (strategii, politykach i programach) oraz wszystkich innych standardach i wytycznych obowiązujących w urzędzie”.
Nowe wytyczne obejmują zakaz eksponowania symboli religijnych w przestrzeni urzędów. To oznacza, że symbole, takie jak np. krzyże, nie będą mogły być wywieszane na ścianach lub biurkach. Pracownicy mogą jednak nosić symbole religijne indywidualnie, np. w formie medalików. Wszystkie wydarzenia organizowane przez urząd będą miały charakter świecki, co oznacza, że nie będą odbywały się modlitwy czy święcenia.
Rafał Trzaskowski podczas konferencji prasowej w czwartek 16 maja 2024r. uściślił, że zarządzenie ws. nieeksponowania symboli religijnych nie dotyczy szpitali, szkół czy ośrodków pomocy społecznej. Przekazał, że uroczystości i wydarzenia organizowane w urzędzie m.st. Warszawy powinny mieć charakter świecki i być neutralne. „Jeśli są natomiast organizowane uroczyści historyczne, jak obchody Powstania Warszawskiego, mamy tam elementy uświęcone tradycją i nikt tego nie będzie zmieniał, np. formuły, którą od lat mamy 31 lipca – mamy mszę świętą, to zostanie podtrzymane. Sami organizujemy często modlitwy ekumeniczne, choćby na Cmentarzu Wolskim” – powiedział prezydent stolicy.
Zarządzenie włodarza Warszawy krytykują politycy formacji opozycyjnych – Prawa i Sprawiedliwości oraz Konfederacji. Zarzucają Rafałowi Trzaskowskiemu wywoływanie światopoglądowej wojny i dyskryminację większości warszawiaków, którzy deklarują się jako katolicy.
Zarządzenie podpisane przez prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego ws. świeckości urzędu narusza Konstytucję, która gwarantuje wolność religii; złożymy zawiadomienie do prokuratury i RPO dotyczące tego zarządzenia – stwierdził w piątek 17 maja 2024r. poseł Suwerennej Polski Sebastian Kaleta.
– Na najbliższych sesjach rady miejskiej będziemy żądali od prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego zmiany w wytycznych ws. świeckości urzędu, tak aby naprawdę dotyczyły one kwestii dyskryminacyjnych i równościowych – powiedział również w piątek 17 maja 2024r. były wojewoda mazowiecki Tobiasz Bocheński (PiS). Niedawny kandydat na prezydenta stolicy przypomniał przy okazji wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z 2011r. Europejski sąd orzekł wówczas (sprawa dotyczyła Włoch), że w szkołach może wisieć krzyż, ponieważ jest to symbol kulturowy, związanym z dziedzictwem europejskiej cywilizacji.
Warszawa jest pierwszym polskim miastem, które przyjęło zarządzenie ws. braku symboli religijnych w urzędach.
Źródło zdjęcia: PAP/Darek Delmanowicz