Tramwaje na Gagarina: Powrót po ponad 50 latach

Po ponad pół wieku tramwaje ponownie kursują ulicą Gagarina. Od 14 maja linia 11 łączy Mokotów z Nowym Bemowem i Wolą, oferując komfortowe i szybkie połączenie. Trasa ma ponad kilometr długości, z czego znaczną część stanowi zielone torowisko. Wzdłuż torowiska zadbano o estetykę i ekologię, sadząc rośliny.

– Bardzo się cieszę, że po ponad 50 latach tramwaj wrócił na ten odcinek Mokotowa –pomiędzy ulicą Czerniakowską a Belwederską. Ta trasa jest oczywiście odnogą tramwaju na Wilanów, którą intensywnie budujemy. Również na ulicy Gagarina trwają ostatnie, drobne prace wykończeniowe, ale tramwaje mogą już bezpiecznie i komfortowo wozić pasażerki i pasażerów. Chcieliśmy dotrzymać majowego terminu uruchomienia tej trasy i to się udało – powiedział prezydent Rafał Trzaskowski podczas otwarcia nowej trasy tramwajowej.

W przeszłości tramwaje jeździły ulicą Gagarina, a następnie Czerniakowską w stronę Sadyby. Ostatni raz po tej trasie tramwaj przejechał w 1973 roku. Władze stolicy w tamtym czasie zdecydowały o poszerzeniu ulicy, aby przystosować ją do rosnącego ruchu samochodowego, co poskutkowało ograniczeniem transportu publicznego.


Odcinek torów o długości ponad kilometra między ulicą Czerniakowską a Belwederską stanowi część nowo budowanej linii tramwajowej do Wilanowa. Od 14 maja tramwaje linii 11 kursują tą trasą. W godzinach szczytu, kiedy kursy odbywają się co 8 minut, linia 11 łączy Mokotów (Sielce) z Nowym Bemowem. Poza godzinami szczytu pojazdy szynowe jeżdżą na Wolę, kończąc trasę przy Cmentarzu Wolskim. Ze względu na specyfikę przystanku końcowego, trasę tę obsługują dwukierunkowe, niskopodłogowe tramwaje Hyundai

Na trasie powstały trzy nowe przystanki: Spacerowa, Sielecka oraz Sielce, a także terminal tramwajowy przy ul. Czerniakowskiej.

W ramach projektu wybudowano torowisko o długości ponad 1 km wzdłuż ul. Gagarina – od ul. Sułkowickiej do ul. Czerniakowskiej. Powstały także nowe chodniki, droga rowerowa oraz przebudowano instalacje podziemne i drogi. Dzięki nowoczesnemu systemowi sterowania ruchem, pasażerowie mogą korzystać z szybkiego i priorytetowego przejazdu tramwajem. Oprócz 800 metrów rozchodnika na torach, wzdłuż ulicy pojawiły się krzewy, rabaty z kwitnącymi bylinami oraz gabiony obsadzone bluszczem na końcowym przystanku przy ul. Czerniakowskiej.

Inwestycja obejmowała również zaprojektowanie i budowę nowego kolektora ściekowego o średnicy 2,8 m i długości ok. 1,2 km, co zwiększyło bezpieczeństwo systemu kanalizacyjnego.

Źródło i foto: UM Warszawa