W rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja kilka tysięcy osób wzięło udział w biegu upamiętniającym ten ważny moment w historii Polski. W tym roku impreza odbyła się na nowej trasie, z miejscem startu i mety zlokalizowanym przy Placu Trzech Krzyży. Bieg Konstytucji 3 Maja jest częścią Warszawskiej Triady Biegowej.
Pierwszymi, którzy wystartowali, byli zawodnicy na wózkach z napędem bezpośrednim. O godzinie 11:00 na trasę wyruszyli biegacze, a po nich uczestnicy marszu nordic walking. Do mety dotarło łącznie 5126 osób, w tym 7 zawodników na wózkach i 188 uczestników nordic walking.
Wyniki rywalizacji w biegu na 5 km
Wśród mężczyzn na podium znaleźli się:
- Krzysztof Wasiewicz (00:15:16)
- Taras Telkovsky (00:15:18)
- Michał Misiewicz (00:15:21)
W rywalizacji kobiet czołowe miejsca zajęły:
- Dominika Stelmach (00:17:19)
- Adriana Kalbarczyk (00:17:38)
- Marcelina Karbowiak (00:18:12)
Tegoroczna trasa biegu
Start i meta biegu zostały wyznaczone przez organizatorów w tym samym miejscu, przy Placu Trzech Krzyży. Biegacze ruszyli z punktu startowego, aby dotrzeć do ronda generała Charles’a de Gaulle’a, gdzie skręcili w prawo. Następnie przemieszczali się przez most Poniatowskiego, przekraczając Wisłę. Po dotarciu na prawy brzeg rzeki, uczestnicy osiągnęli rondo Waszyngtona, gdzie nastąpiło zawrócenie. Powrócili do mety przy Placu Trzech Krzyży, korzystając z tej samej trasy, którą pokonali w pierwszej części biegu, jednak tym razem poruszając się po przeciwnym pasie ruchu.
Organizatorzy Biegu Konstytucji 3 Maja mieli za cel, aby trasa symbolicznie nawiązywała do wydarzeń historycznych. W związku z tym wybrano przebieg przez most Księcia Józefa Poniatowskiego, który był uczestnikiem Zgromadzenia Przyjaciół Konstytucji Rządowej.
Warszawska Triada Biegowa „Zabiegaj o pamięć”
Bieg Konstytucji 3 Maja zainaugurował 32. edycję Warszawskiej Triady Biegowej „Zabiegaj o pamięć”, która jest poświęcona ważnym wydarzeniom z historii stolicy. Cykl ten obejmuje również Bieg Powstania Warszawskiego, organizowany w okolicach 1 sierpnia, oraz Bieg Niepodległości, odbywający się 11 listopada.
Gospodarzem imprezy było miasto stołeczne Warszawa, a współorganizatorami Fundacja „Maraton Warszawski” oraz Aktywna Warszawa.Początek formularza
Foto: UM Warszawa / Aktywna Warszawa / Facebook