Kontrole warszawskich taksówek. Stołeczni urzędnicy podsumowują 2023 rok

W 2023 r. miało miejsce 1835 kontroli pojazdów prowadzących przewozy osobowe, w trakcie których wykryto 523 nieprawidłowości; w tym brak licencji, badań oraz naruszanie przepisów prawa miejscowego. Kluczem do przeprowadzenia skutecznych działań w tym zakresie było dobre współdziałanie właściwych służb. Miasto podejmuje kroki, zmierzające do poprawy bezpieczeństwa podróżujących.   

W trakcie tegorocznych kontroli taksówek i przewozów osobowych w Warszawie wykryto 523 nieprawidłowości. Miasto regularnie przeprowadza takie działania wraz z odpowiednimi służbami, aby zapewnić bezpieczeństwo użytkowników komercyjnych usług transportowych. Kontrolowana jest legalność działalności przewozowej oraz przestrzeganie obowiązujących przepisów drogowych, podatkowych i imigracyjnych. Działania te są możliwe dzięki współpracy różnych służb, takich jak Policja, Straż Graniczna i Inspekcja Transportu Drogowego, które posiadają różnorodne kompetencje kontrolne.

Wyniki przeprowadzonych kontroli

Jak podaje warszawski ratusz, 100 kierowców wykonywało transport drogowy osób bez licencji.  Aż 68 nie posiadało ważnych badań lekarskich i psychologicznych. Dodatkowo 208 kierowców zostało złapanych za naruszenie przepisów prawa miejscowego, a 159 dowodów rejestracyjnych pojazdów zostało zatrzymanych. Ponadto, 62 kierowców poruszało się pojazdami bez wymaganych uprawnień, a 39 posługiwało się fałszywymi prawami jazdy. Niechlubnym wynikiem było także 6 przypadków spożycia alkoholu przez kierowców oraz 2 przypadki prowadzenia pojazdów po spożyciu środków odurzających. Dodatkowo, 3 kierowców okazało się być osobami poszukiwanymi przez Policję, a 3 licencje kierowców zostały podrobione. Wśród nieprawidłowości znalazło się także 46 niezgodnych z przepisami rozliczeń dokonywanych za pomocą aplikacji mobilnej i e-kasy.

„Poza tym, w ramach bezpośredniej obsługi (na tzw. okienku) podczas składania wniosków o uzyskanie identyfikatora kierowcy taksówki Policja zatrzymała 48 klientów posługujących się fałszywym prawem jazdy” – informuje UM Warszawa. Dodatkowo, w roku 2023 Policja otrzymała 29 zgłoszeń, dotyczących podejrzenia popełnienia przestępstwa, związanych z przedstawieniem fałszywych dokumentów medycznych, psychologicznych, tłumaczeń na język polski lub oświadczeń.

Działania przynoszą pozytywne efekty

W ubiegłym roku zauważono znaczny wzrost liczby wniosków o wydanie identyfikatorów, składanych przez kierowców TAXI w Warszawie. Ten fakt dowodzi skuteczności działań podejmowanych przez władze miasta w zwalczaniu nieuczciwych przewoźników. Dodatkowo, Urząd doposażył stanowiska obsługi w Biurach Administracji i Spraw Obywatelskich w urządzenia mobilne do weryfikacji autentyczności dokumentów, w tym praw jazdy, dowodów osobistych i dowodów rejestracyjnych. Działania te również przyczyniły się do wykrywania oszustw.

W bieżącym roku miały miejsce kolejne kontrole 

W ostatniej dekadzie stycznia służby ponownie przeprowadziły czynności sprawdzająco-kontrolne, które ujawniły szereg nieprawidłowości, związanych z komercyjnymi usługami przewozowymi.

Źródło: UM Warszawa

Fot. Komenda Stołeczna Policji / Facebook