W 2023 r. stołeczne wodociągi wyprodukowały niemal 60 tys. MWh energii elektrycznej, co stanowi bez mała jedną trzecią ich własnego rocznego zapotrzebowania. Dążąc do osiągnięcia neutralności klimatycznej, spółka korzysta z własnych, w większości odnawialnych źródeł energii.
Źródła energii dla spółki
Głównym źródłem energii odnawialnej dla Wodociągów Warszawskich jest biogaz, pozyskiwany z fermentacji osadów ściekowych w trzech oczyszczalniach MPWiK: Oczyszczalni Ścieków Czajka, Południe oraz Pruszków. Dzięki wykorzystaniu biogazu w 2023 roku spółka uzyskała 49 tys. MWh energii elektrycznej.
Energia jest też wytwarzana dzięki turbinie parowej, znajdującej się w spalarni w zakładzie Czajka, która dostarczyła 5,5 tys. MWh energii.
Trzecim własnym źródłem energii są panele fotowoltaiczne zainstalowane na terenach Wodociągów Warszawskich, które w ubiegłym roku wygenerowały 5,5 tys. MWh energii, co stanowi znaczący wzrost w porównaniu do 1,8 MWh w roku 2022.
MPWiK rozwija potencjał produkcji ciepła i energii
Spółka koncentruje się na dalszym zwiększaniu produkcji energii poprzez przebudowę instalacji w oczyszczalniach. Obecnie kończy się modernizacja oczyszczalni ścieków Południe, co przyczyni się m.in. do zwiększenia produkcji biogazu.
Wodociągi Warszawskie wspólnie z PGNiG Termika oraz Veolią Warszawa rozważają możliwości odzyskiwania ciepła ze ścieków komunalnych. Ponadto prowadzone są prace nad instalacją do ogrzewania ciepłem ze ścieków wybranych budynków kampusu Politechniki Warszawskiej.
Dzięki wykorzystaniu własnych źródeł energii MPWiK oszczędził w ubiegłym roku szacunkowo ponad 56,7 mln zł netto, biorąc pod uwagę średnie koszty prądu.
Wdrażanie idei gospodarki w obiegu zamkniętym
Wodociągi Warszawskie codziennie dostarczają mieszkańcom stolicy i okolic prawie 350 mln litrów wysokiej jakości wody, jednocześnie odbierając i oczyszczając ponad 500 mln litrów ścieków. Odzyskiwanie energii elektrycznej i cieplnej z tych ścieków stanowi kluczowy element transformacji spółki w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym.
Oczyszczone ścieki są wykorzystywane do różnych procesów technologicznych, takich jak chłodzenie i czyszczenie urządzeń, podlewanie roślinności oraz do celów przeciwpożarowych.
Źródło: Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie S.A. Fot. oczyszczalnia ścieków „Czajka” / MPWiK w Warszawskie / Facebook