Autobus zasilany wodorem testowany na ulicach Warszawy

W stolicy aktualnie poddawany jest testom innowacyjny autobus Autosan Sancity 12 LFH. Pojazd ten, wyprodukowany w Polsce, funkcjonuje jako autobus zeroemisyjny, napędzany czystym wodorem, a jedynym produktem ubocznym jego procesu eksploatacji jest para wodna wydobywająca się z rury wydechowej. Autobus będzie jeździł po ulicach stolicy przez miesiąc. W najbliższym czasie mieszkańcy będą mieli okazję zobaczyć go na trasie linii 222.

Miejskie Zakłady Autobusowe już po raz drugi testują najnowocześniejszą technologię wodorową w warunkach miejskich. Około roku temu mieszkańcy Warszawy mieli okazję zapoznać się z Nesobusem, zaprojektowanym i wyprodukowanym w Polsce. Teraz Autosan Sancity 12 LFH, również polskiej produkcji, pojawił się na ulicach stolicy.

Autobus o długości 12 metrów oferuje 30 miejsc siedzących, w tym miejsce dla wózków. Jego sercem jest silnik o mocy 230 kilowatów, wspierany przez magazyn energii z baterii litowo-tytanowych (235 kW) oraz ogniwa wodorowe o mocy 70 kilowatów. Testy tego „wodorobusa” na trasach warszawskich pomogą ekspertom z MZA w ocenie potencjalnych zakupów autobusów z napędem wodorowym w przyszłości.

Autobus zasilany czystą energią został przydzielony do zajezdni „Woronicza” i będzie głównie kursował na linii 222, obejmującej Aleje Ujazdowskie, Krakowskie Przedmieście i Nowy Świat. Okazjonalnie pojawi się też na innych trasach.

Warszawa konsekwentnie inwestuje w odnawianie floty transportu publicznego, dążąc do stworzenia bardziej przyjaznego środowisku i mieszkańcom systemu transportowego. Miejskie Zakłady Autobusowe posiadają obecnie blisko pięćset autobusów zeroemisyjnych i niskoemisyjnych, w tym autobusy gazowe i elektryczne. Dodatkowo, planowane są kolejne zakupy, w tym 12 przegubowych elektrobusów zamówionych przez Zarząd Transportu Miejskiego. Obecnie trwa ocena ofert na zakup kolejnych 30 autobusów elektrycznych przez MZA. Przygotowywany jest również przetarg na zakup 80 zeroemisyjnych elektrobusów przegubowych o długości 12 metrów. Te inwestycje są ważnym krokiem w kierunku zrównoważonego transportu publicznego w Warszawie.

Źródło: UM Warszawa, fot. Szymon Pulcyn