Prace budowlane, związane z odnową kompleksu sportowego przy ul. Wawelskiej 5, wystartowały 9 stycznia. W I etapie rewitalizacji Nowej Skry m.in. powstaną: boisko treningowe, strefa rzutów oraz boisko do rugby. W kolejnych etapach przebudowy 20 – hektarowego kompleksu sportowego zostanie zbudowana hala sportowa, a w dalszej kolejności stadion lekkoatletyczny.
– Jeszcze dwa lata temu to miejsce wyglądało zupełnie inaczej. Uporządkowaliśmy je i wreszcie zaczynamy pierwszy etap prac budowlanych. Powstanie tu boisko treningowe, zaplecze treningowe, boisko rugby oraz specjalne ścieżki biegowe, które będą gotowe już w drugim kwartale przyszłego roku. Później przystąpimy do kolejnych prac – powstanie hala, a w dalszej kolejności sam stadion, który jest bardzo ważny dla warszawianek i warszawiaków – powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy, cytowany w komunikacie stołecznego ratusza.
Początek przebudowy kompleksu sportowego
Pierwszy etap zmian obejmuje swoim zakresem budowę: boiska treningowego z sześciotorową bieżnią lekkoatletyczną, strefy rzutów, ścieżek biegowych, boiska do rugby oraz siłowni plenerowej. Zaplanowano też zagospodarowanie całego terenu, w tym powstanie stawu i ogrodu deszczowego. Prace, które będą prowadzone na obszarze o powierzchni niespełna 13 ha, wykona konsorcjum Tamex Obiekty Sportowe i Gardenia Sport. Zgodnie z planami – I etap rewitalizacji kompleksu ma się zakończyć do grudnia 2024 r., po czym zostaną dopełnione formalności związane z zakończeniem budowy.
Jak zapowiedziała Ewa Malinowska-Grupińska (przewodnicząca Rady m.st. Warszawy), nastąpi połączenie Nowej Skry z Polem Mokotowskim, dzięki czemu „warszawiacy będą mieli dostęp do nowych obiektów sportowych i jeszcze większego terenu rekreacyjnego”.
Projekt ten będzie nie tylko funkcjonalny, ale także przyjazny dla środowiska, co jest obecnie ważnym aspektem w planowaniu i budowie obiektów.
Dalsze etapy budowy Nowej Skry
Na terenie Nowej Skry powstanie wielofunkcyjna hala sportowa, która będzie zlokalizowana w miejscu, gdzie obecnie znajduje się „zdewastowany” kompleks basenów odkrytych. Poza imprezami sportowymi, budynek będzie też służył do organizacji koncertów i innych wydarzeń. Wysokość hali nie przekroczy 12 m. Przewidziano budowę zielonego dachu. Pod ziemią powstanie wielofunkcyjne boisko. Obiekt będzie też wyposażony w kompletne zaplecze sportowe.
Zaplanowano też budowę nowoczesnego stadionu lekkoatletycznego z zadaszonymi trybunami, spełniającego standardy, umożliwiające organizowanie międzynarodowych zawodów lekkoatletycznych rangi mistrzowskiej. Obiekt pomieści 25 tysięcy widzów w 22 sektorach. Będzie posiadał drugą kategorię, zgodnie z klasyfikacją Międzynarodowej Federacji Lekkiej Atletyki. Kształtem ma nawiązywał do otwartego w 1953 r. stadionu Skry Warszawa, który powstał na planie „wydłużonej podkowy”.
Źródło: UM Warszawa. Fot. UM Warszawa / Cezary Warś