Praska kamienica została zbudowana na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XIX wieku. Przetrwała II wojnę światową. Z czasem stan techniczny budynku ulegał pogorszeniu. W 2022 roku rozpoczął się jego remont, prowadzony pod nadzorem konserwatora zabytków. W trakcie prac przywrócono kamienicy jej neorenesansowy charakter.
Remont kamienicy przy ul. Środkowej 16 został przeprowadzony w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji m.st. Warszawy. Prace rozpoczęły się w 2022 r. i były prowadzone pod nadzorem konserwatora zabytków. W następstwie rewitalizacji liczba lokali mieszkalnych w kamienicy zwiększyła się z sześciu do czternastu.
Neorenesansowy zabytek z drugiej połowy XIX wieku
Kamienica znajduje się na Nowej Pradze w dzielnicy Praga Północ. Dwupiętrowy budynek mieszkalny z dwiema oficynami bocznymi został wzniesiony około 1870 r., czyli jeszcze przed przyłączeniem tej części miasta do Warszawy, co miało miejsce w 1891 r. Na początku XX wieku nieruchomość należała do przemysłowca Abrama Śpiewaka i jego rodziny. W latach dwudziestych XX wieku znajdował się w niej żydowski dom modlitwy. Zabudowa działki przy Środkowej 16 przetrwała wojnę. Po jej zakończeniu, za sprawą dekretu Bieruta, kamienica przeszła na własność miasta. W kolejnych latach oficyny zostały częściowo rozebrane. Obecnie cenny architektonicznie obiekt znajduje się w gminnej ewidencji zabytków.
Kapitalny remont obiektu, który znajdował się w bardzo złym stanie technicznym
Prace dotyczyły wzmocnienia konstrukcji budynku frontowego oraz oficyn. Wymieniono stropy i więźbę dachową. Budynek został osuszony, zaizolowany i docieplony. Przeprowadzono wymianę i uzupełnienie stolarki okiennej na drewnianą, która została wykonana na wzór okien historycznych. Ponadto miał miejsce montaż nowych instalacji, w tym elektrycznej i wodnokanalizacyjnej.
„Na gładko otynkowanej fasadzie odtworzono neorenesansowe detale, powróciły ozdobne, historyczne balustrady balkonów i półokrągłe zwieńczenie dachu, a także gzymsy. Dekoracja została wykonana na podstawie przedwojennych fotografii kamienicy i fragmentu pierzei ul. Środkowej. Zrekonstruowano drzwi zewnętrzne do klatek schodowych oraz wrota w przejeździe bramnym” – informuje UM Warszawa.
Prace remontowe były prowadzone przez Zarząd Mienia m.st. Warszawy, a ich koszt wyniósł niemal 10 mln zł.
Źródło: UM Warszawa. Fot. UM Warszawa