Sala Kongresowa „odzyska blask sprzed lat”. Umowa na jej modernizację została podpisana

Obiekt pozostaje zamknięty od 2014 r.  Prace remontowe, dzięki którym sala widowiskowa stanie się nowoczesna i funkcjonalna, potrwają przez trzy lata. 9 listopada władze miasta podpisały umowę w tym zakresie z firmą Adamietz. Koszt prac wyniesie niemal 400 mln zł.

– Wszyscy czekaliśmy na ten moment i bardzo się cieszę, że wreszcie nastąpił, bo Sala Kongresowa nie spełnia swoich funkcji od 2014 r. Zajmowaliśmy się tym tematem bardzo poważnie, przygotowywaliśmy koncepcje, jak ten obiekt ma wyglądać w przyszłości. Niestety w ostatnich latach koszty tego typu remontów lawinowo rosły, a biorąc pod uwagę sytuację budżetową miasta trudno było podjąć decyzję o przyznaniu dodatkowych środków. Ostatecznie zdecydowaliśmy się zwiększyć budżet tej inwestycji i mam nadzieję, że Sala Kongresowa odzyska blask sprzed lat (…) – powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy, cytowany w komunikacie stołecznego ratusza.

Dziewięć lat bez sali widowiskowej

Sala Kongresowa została zamknięta w 2014 r., a jej remont rozpoczął się rok później. Jednakże w 2016 roku firma budowlana wykonująca prace ogłosiła upadłość. Od tego momentu obiekt pozostaje niedokończony. Kolejny przetarg, przeprowadzony w 2017 r., został anulowany z powodu rosnących kosztów inwestycji.    

Dopiero w kolejnym przetargu, ogłoszonym w tym roku, wyłoniono wykonawcę remontu – konsorcjum Adamietz. 9 listopada została podpisana umowa pomiędzy prezydentem Warszawy, prezes Pałacu Kultury i Nauki oraz prezes firmy Adamietz na dokończenie modernizacji Sali Kongresowej. Koszt prac wyniesie 393 miliony złotych, a ich zakończenie ma nastąpić na koniec 2026 r.

Kompleksowa modernizacja zabytkowego obiektu

Remont obejmie swoim zakresem salę koncertową oraz sześć kondygnacji (jedną podziemną, dwie techniczne i trzy użytkowe). Modernizację przejdzie zaplecze techniczne, sanitarne, konferencyjne i gastronomiczne. Zabytkowe wnętrza zostaną wyposażone w nowoczesne rozwiązania techniczne, na przykład w infrastrukturę elektroakustyczną najnowszej generacji.

Obiekt zostanie dostosowany do obowiązujących przepisów przeciwpożarowych i sanitarnych. W budynku pojawią się też rozwiązania, dzięki którym będzie on dostępny dla osób niepełnosprawnych. Wszystkie prace będą prowadzone zgodnie z wytycznymi konserwatora zabytków.

Źródło: UM Warszawa, fot. UM Warszawa