Edukacja zdrowotna w warszawskich szkołach

31 sierpnia warszawscy radni przyjęli uchwałę, zgodnie z którą został uruchomiony pilotażowy program pn. „Klasa w formie – forma w klasie”. W pierwszym etapie implementacji, projekt będzie wdrażany w trzech stołecznych dzielnicach. Podczas cyklu zajęć, skierowanych zarówno do uczniów, jak i do rodziców; edukatorzy oraz specjaliści ruchu będą przybliżali tematykę zdrowego stylu życia.

– Jak alarmują specjaliści, polskie dzieci tyją najszybciej w Europie. Aby promować zdrowe nawyki wśród najmłodszych, we wrześniu rozpoczynamy pilotażowy program „Klasa w formie – forma w klasie”. W 50 szkołach podstawowych na terenie Woli, Śródmieścia i Ursynowa, uczennice i uczniowie dowiedzą się co należy jeść, czego unikać i dlaczego warto się ruszać. Do czerwca 2024 roku na program przeznaczymy 600 tys. zł z budżetu miasta – zauważył Rafał Trzaskowski, prezydent  m.st. Warszawy.

Przyczynami otyłości są: nieregularne posiłki, siedzący tryb życia (niska aktywność fizyczna), zbyt duży udział cukrów prostych w diecie, spożywanie dużych ilości wysokoprzetworzonej żywności (np. fast food). Otyłość została uznana za jedną z najpoważniejszych przewlekłych chorób niezakaźnych, przez co znalazła się na liście Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób (w klasyfikacji ICD‑10). Według raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) nadwagę i otyłość posiada 32% polskich dzieci w wieku 7-9 lat, co przekłada się na 8. miejsce w Europie spośród krajów, w których prowadzono badania.  

Program pn. „Klasa w formie – forma z klasą” jest cyklem zajęć, promujących zdrowe odżywanie i zdrowy styl życia.  Adresowany jest do uczniów i uczennic z klas 3 szkół podstawowych.  Warszawski program jest też skierowany do rodziców, dla których zostaną przeprowadzone warsztaty online. Dorośli będą brali udział w spotkaniach zorganizowanych w formie webinariów; przy pomocy multimediów, bez konieczności osobistego uczestniczenia w zajęciach w szkole.

Dla dzieci zagrożonych nadwagą bądź otyłością, wyodrębnionych w oparciu o ankiety wypełniane przez uczniów uczestniczących w programie i ich rodziców lub opiekunów, odbędą się zajęcia edukacyjne na temat żywienia oraz zajęcia ruchowe. Jak informuje warszawski ratusz: „Aby uniknąć stygmatyzacji wśród rówieśników, ten cykl programu odbędzie się poza szkołą. Program będzie realizowany przez miejskie podmioty lecznicze”.

Źródło: UM Warszawa. Fot. Pexels.com / Kampus Production