Muzeum Wojska Polskiego zainaugurowało działalność w Cytadeli Warszawskiej

W niedzielę, 13 sierpnia, miało miejsce uroczyste otwarcie nowej siedziby Muzeum Wojska Polskiego w Cytadeli Warszawskiej. Dla miłośników historii przygotowano wiele atrakcji, między innymi przypominających historię oręża polskiego. W głównym pawilonie wystawowym, który został udostępniony dla zwiedzających, ekspozycja muzealna jest prezentowana w nowoczesny sposób. W czasie uroczystości otwarto wystawę inauguracyjną „1000-lecie chwały oręża polskiego”.

– Muzeum Wojska Polskiego powstało w 1920 roku.(…) Dotychczas, przez te wszystkie lata funkcjonowało w budynkach użyczonych. Od dziś działa w budynku, który został pobudowany na rzecz Muzeum Wojska Polskiego, zaprojektowany tak, żeby można było jak najprościej, jak najbardziej przystępnie wyeksponować to wszystko, co stanowi o zbiorach Muzeum Wojska Polskiego –  powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

Uroczyste otwarcie podwojów Muzeum Wojska Polskiego

Na wydarzeniu zjawiły się tłumy miłośników historii. Przybyłych gości powitał dyrektor Muzeum Wojska Polskiego, Paweł Żurkowski. Nastąpiło uroczyste wciągnięcie flagi Rzeczypospolitej Polskiej na maszt oraz odegranie hymnu państwowego. W wydarzeniu wzięli udział m.in. minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

Po zakończeniu części oficjalnej obchodów, odbył się piknik historyczny. Na placu przed muzeum pojawili się rekonstruktorzy historyczni w uzbrojeniu i umundurowaniu z różnych okresów historycznych; od średniowiecznych wojów po dwudziestowieczne formacje zbrojne. Zaprezentowano pokaz ogniowy broni czarno prochowej, artyleryjski oraz pokaz musztry. Organizatorzy przygotowali tradycyjną grochówkę. Zgromadzonym przygrywała orkiestra.  

Nowa siedziba w Cytadeli Warszawskiej

Muzeum Wojska Polskiego przeniosło się do nowoczesnego pawilonu, w którym zastosowano najnowsze rozwiązania architektoniczne i możliwości techniczne. Wykorzystanie nowinek technicznych sprawia, że eksponaty są prezentowane w nowoczesny i atrakcyjny sposób. Jednocześnie budynek nawiązuje do historycznych form i tradycji polskiego oręża. Dzięki większej powierzchni wystawienniczej światło dzienne ujrzą eksponaty, które do tej pory leżały w magazynach.

Budynek, który został otwarty 13 sierpnia, jest to tak zwany pawilon południowy. „Drugim etapem będzie budowa pawilonu północnego” – powiedział w czasie uroczystości Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego. W pawilonie, który ma powstać w przyszłości, będzie prezentowana historia polskiej wojskowości od drugiej połowy XX do początków XXI wieku.

Fot. Ministerstwo Obrony Narodowej