Zielona metamorfoza w stolicy

W Warszawie powierzchnie zabetonowane stopniowo zastępowane są zielenią. W zeszłym roku w stolicy rozbetonowano niemal 39 tys. mkw. powierzchni. Prace związane z przywracaniem miastu zieleni trwają na podwórkach, pasach drogowych oraz w parkach. Wybierając projekty zgłoszone do budżetu obywatelskiego, warszawiacy stawiają na zieleń.  

– Mniej betonu, więcej zieleni – takiej stolicy chcą mieszkańcy. To samo hasło przyświeca nam też w planowaniu miejskiej przestrzeni. Tylko w 2022 r. usunęliśmy niemal 39 tys. mkw. betonu. To powierzchnia większa niż 5 boisk piłkarskich! I z pewnością nie jest to nasze ostatnie słowo – powiedział dla portalu m.st. Warszawy prezydent Rafał Trzaskowski.

Zieleń zastępuje beton na podwórkach i pasach drogowych

Miasto przeprowadziło już działania związane z zastępowaniem betonowych nawierzchni przez tereny zielone na podwórkach, zlokalizowanych przy ulicach Anielewicza, Ciasnej, Kredytowej, a także Niskiej. W ostatnim czasie rozpoczęły się też prace, związane z zieloną metamorfozą przy ul. Bonifraterskiej oraz przy ul. Lewartowskiego. Jeszcze na ten rok planowane są dalsze działania, polegające na zastępowaniu betonozy zielenią na stołecznych podwórkach. Prace w zakresie przywracania miastu zieleni prowadzi między innymi Zarząd Zieleni m.st. Warszawy, który w tym roku odbetonuje około 900 mkw. powierzchni.

Renaturalizacja zbiorników wodnych

W czasie prac remontowych w parku Pole Mokotowskie (ich zakończenie planowane jest jeszcze w tym roku), ze zbiorników wodnych usunięto beton, przywracając je naturze. Również podczas modernizacji wschodniej rozety Kanału Piaseczyńskiego beton został usunięty z jego dna. W ten sposób w zbiornikach wodnych przywrócono powierzchnię biologicznie czynną. Projekt pn. „Ochrona zagrożonych gatunków związanych z siedliskami wodnymi na terenie Warszawy” otrzymał dofinansowanie z funduszy europejskich. 

Warszawiacy głosują na projekty związane z zielenią

W tym roku w Warszawie odbyła się dziesiąta edycja budżetu obywatelskiego. W jego ramach duże poparcie warszawiaków zyskały projekty związane z zielenią w mieście. Największą aprobatę wśród osób oddających głosy otrzymał ogólnomiejski projekt 500+ drzew dla Warszawy, który poparło 27,5 tys. głosujących.

 -Tereny zielone – lasy, parki, skwery czy zieleńce – już teraz zajmują niemal 40 proc. powierzchni stolicy – powiedział prezydent m.st. Warszawy, Rafał Trzaskowski. Jak zauważył, jest to dobry wynik, jednakże miasto cały czas stara się osiągnąć progres w tym zakresie – W ciągu ostatnich 5 lat posadziliśmy w Warszawie ponad 600 tys. drzew – dodał Rafał Trzaskowski.

Źródło: UM Warszawa, fot. Facebook / UM Warszawa