1 sierpnia 1944 roku Warszawa powstała do walki o wolność. W 79. rocznicę wybuchu Powstania, w całym mieście zostały zorganizowane wydarzenia, upamiętniające jedną z najważniejszych dat w historii Polski. Kulminacją obchodów była uroczystość zorganizowana na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach przed pomnikiem Gloria Victis.
79 lat temu warszawiacy rozpoczęli Powstanie. Mimo słabego uzbrojenia, oddziały powstańcze przez 63 dni stawiały czoła przeważającym siłom wroga. Heroiczna walka zakończyła się 3 października 1944 roku kapitulacją strony polskiej. W trakcie walk straty wśród żołnierzy wyniosły ok. 16 tysięcy zabitych i zaginionych. Natomiast liczba cywilnych mieszkańców Warszawy, którzy zginęli w czasie Powstania, wyniosła od 130 tysięcy do 200 tysięcy.
Wydarzenia rocznicowe organizowane były w całym mieście od rana do późnego wieczora. Punktem kulminacyjnym obchodów była godzina 17:00 (godzina „W”), kiedy rozległ się dźwięk syren alarmowych. W tym momencie całe miasto zatrzymało się na minutę, aby oddać hołd bohaterom Powstania Warszawskiego. Także w kolejnych dniach organizowane były wydarzenia, związane z rocznicą.
Uroczystości przed pomnikiem Gloria Victis
O godzinie 17:00 na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach pod pomnikiem „Polegli – Niepokonani” zgromadzili się weterani, warszawiacy, przedstawiciele władz samorządowych oraz przedstawiciele władz państwowych z Prezydent RP Andrzejem Dudą na czele, by oddać hołd bohaterom Powstania. Wydarzenia pod pomnikiem Gloria Victis były głównym punktem obchodów 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Uczestnicy odśpiewali hymn Rzeczpospolitej Polskiej. Odczytano Apel Pamięci, a także odegrany został hejnał warszawski. Żołnierze Kompanii honorowej Wojska Polskiego oddali trzy salwy honorowe. Delegacje złożyły kwiaty. Modlitwę za poległych odmówił biskup polowy Wojska Polskiego Wiesław Lechowicz.
Pomnik Gloria Victis wzniesiono na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w drugą rocznicę wybuchu sierpniowego zrywu. Autorką obelisku, który został wyłoniony w konkursie, jest łączniczka oraz żołnierz Powstania Warszawskiego – Helena Kłosowicz. Wokół monumentu pochowano poległych powstańców. Ogółem na cmentarzu znajdują się prochy przeszło 50 tysięcy poległych w Powstaniu Warszawskim osób, których ciała zostały ekshumowanych po wojnie z całej Warszawy.
Fot. UM Warszawa / autor: Szymon Pulcyn