Pierwszy etap odbudowy warszawskiego Starego Miasta zakończył się 22 lipca 1953 r. Z okazji rocznicy tego wydarzenia, zorganizowano trzydniowe uroczystości, trwające od 21 do 23 lipca. Odbyło się 70 wydarzeń, które zostały przygotowane przez 30 instytucji ze Starego Miasta i okolic.
Historia odbudowy
Na skutek nalotów bombowych w czasie kampanii wrześniowej, a także walk powstańczych z 1944 r., najstarsza część Warszawy uległa niemal kompletnej ruinie. Według szacunków, zniszczeniu uległo ok. 90 procent zabudowy Starówki.
W pierwszym etapie odbudowy, do 22 lipca 1953 r., został oddany do użytku fragment Starego Miasta: Rynek z otaczającymi go kamienicami, ulica Zapiecek oraz odcinek ul. Piwnej od Zamku Królewskiego.
Natomiast prace rekonstrukcyjne trwały przez kolejne lata. Dzięki ogromnemu wysiłkowi osób zaangażowanych w odbudowę, dokonano tego dzieła zachowując dużą dbałość o szczegóły. Zwieńczeniem tych starań było wpisanie w 1980 r. warszawskiej Starówki na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
70 atrakcji na 70. urodziny
Obchody rocznicowe zostały zorganizowane w dniach 21-23 lipca przez Muzeum Warszawy, Staromiejski Dom Kultury i Muzeum Karykatury. Wydarzenia jubileuszowe zostały przygotowane przez 30 instytucji. W skład programu wydarzeń wchodziło wiele atrakcji, w tym koncerty, spotkania, spacery, wystawy, potańcówki i pokazy filmowe.
Fot. UM Warszawa / autor: Cezary Warś