Werdykt sądu konkursowego, dotyczący drugiego etapu modernizacji warszawskiej Skry, został ogłoszony na początku lipca. Zwycięska koncepcja przewiduje budowę nowoczesnego stadionu lekkoatletycznego dla 25 tysięcy kibiców. Powstanie też hala sportowa, przeznaczona do organizacji meczów, koncertów i innych wydarzeń. Jak wskazano w uzasadnieniu wyboru, zwycięski projekt między innymi ma charakter ponadczasowy i spełnia warunki planu miejscowego.
– Wiele lat trwała nasza batalia, żeby odzyskać Skrę, móc przeprowadzić remont i zwrócić ją warszawiankom i warszawiakom jako kompleks sportowy. Nasze miasto potrzebuje nowoczesnej infrastruktury sportowej – stadionu lekkoatletycznego i hali, która będzie domem dla warszawskiego sportu, posłuży stołecznym drużynom koszykarskim i siatkarskim. Zadbamy też, żeby ten kompleks sportowy był jak najbardziej zielony – powiedział prezydent m.st. Warszawy, Rafał Trzaskowski.
Nowa Skra znajduje się na terenie dawnego Robotniczego Klubu Sportowego „Skra” przy ulicy Wawelskiej 5. Konkurs składał się z dwóch etapów. W pierwszym z nich wpłynęło 10 koncepcji, spośród których sąd konkursowy wybrał pięć, kwalifikujących się do drugiego etapu. Ostatecznie pierwsze miejsce i nagrodę w wysokości 130 tys. zł zdobył projekt zespołu z pracowni Bujnowski Architekci i ATJ ARCHITEKCI z Warszawy. Następnie zwycięzcy będą uczestniczyli w negocjacjach z miastem w trybie zamówienia z wolnej ręki, by ustalić warunki umowy na projektowanie obiektów.
Stadion lekkoatletyczny dla 25 tys. kibiców
Zgodnie z projektem, powstanie nowoczesny stadion lekkoatletyczny z zadaszonymi trybunami, spełniający standardy, umożliwiające organizowanie międzynarodowych zawodów lekkoatletycznych rangi mistrzowskiej. Jego pojemność będzie wynosiła 25 tysięcy widzów w 22 sektorach. Obiekt zyska drugą kategorię zgodnie z klasyfikacją Międzynarodowej Federacji Lekkiej Atletyki. Kształtem będzie nawiązywał do otwartego w 1953 r. stadionu Skry Warszawa, który powstał na planie „wydłużonej podkowy”. Ponadto na dachu stadionu zostanie zamontowanych 100 paneli fotowoltaicznych.
Hala sportowa
Wielofunkcyjna hala sportowa będzie zlokalizowana w miejscu, gdzie obecnie znajduje się „zdewastowany” kompleks basenów odkrytych. Poza imprezami sportowymi, budynek będzie też służył do organizacji koncertów i innych wydarzeń. Wysokość hali nie przekroczy 12 m. Zaplanowano zbudowanie zielonego dachu. Pod ziemią powstanie wielofunkcyjne boisko. Obiekt będzie też wyposażony w kompletne zaplecze sportowe.
Projekt nawiązuje do tradycji miejsca i jest zgodny z miejscowym planem
Koncepcja została wyróżniona za „ponadczasowość, rozwiązania architektoniczne wpisujące się w parkowe otoczenie oraz za nawiązanie do niezrealizowanej w całości koncepcji z lat 50. XX w.”. Projekt, nagrodzony pierwszym miejscem w konkursie, spełnia wszystkie warunki planu miejscowego Pola Mokotowskiego z 2009 r. Powstał też zgodnie z wymogami konserwatora zabytków.
Źródło: UM Warszawa