Budowa nowego skrzydła Szpitala Bielańskiego zakończona

Dobiegła końca budowa nowej części Szpitala Bielańskiego. Nowoczesne pomieszczenia, przy których projektowaniu uwzględniono realne potrzeby pacjentów oraz służb medycznych, zostały już wyposażone w aparaturę medyczną i sprzęt. Etapowe uruchamianie działalności medycznej rozpocznie się od przeprowadzki oddziałów rehabilitacji i psychiatrii oraz centralnej sterylizacji.

 – Nowe skrzydło Szpitala Bielańskiego jest już gotowe i w pełni wyposażone. (…) To ogromna inwestycja miasta w zdrowie warszawskich rodzin, seniorów i osób potrzebujących szybkiej pomocy na najwyższym poziomie. Zapewni ją profesjonalna kadra szpitala, której oddaliśmy do dyspozycji nowoczesny sprzęt medyczny. Budowa i wyposażenie nowej części szpitala zostały w całości sfinansowane z budżetu miasta i kosztowały blisko 200 mln zł – powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Budowa nowego skrzydła Szpitala Bielańskiego trwała przez dwa lata; od grudnia 2020 r. do grudnia 2022 r., kiedy to zakończyły się procedury odbioru. Nowa część budynku ma powierzchnię niemal 10 tys. m2 i posiada pięć kondygnacji. Znajdą się w niej: oddział psychiatrii dla dorosłych (37 łóżek), oddział rehabilitacji z 30 łóżkami, blok z 10 salami operacyjnymi, oddział intensywnej terapii, centralna sterylizatornia, laboratoria, pomieszczenia techniczne i pomocnicze.

Uruchamianie działalności medycznej zostanie przeprowadzone w etapach. Jak zapowiadają warszawscy urzędnicy, najpierw do ukończonego skrzydła przeprowadzą się oddziały rehabilitacji i psychiatrii oraz centralna sterylizacja. Przy tworzeniu projektu nowego budynku zostały uwzględnione opinie personelu medycznego placówki, dzięki czemu priorytet otrzymały realne potrzeby pacjentów oraz służb medycznych. Zanim zacznie działać blok operacyjny, medycy przejdą serię szkoleń.

„Zgodnie z zawartą umową, kolejnym etapem prac jest modernizacja części pomieszczeń starego budynku szpitalnego w miejscu połączenia z budynkiem, łącznikiem usytuowanym na każdej z kondygnacji” informuje UM Warszawa.

Źródło: UM Warszawa