Zgłoszenia są przyjmowane od 1 czerwca do 17 lipca. Historia konkursu sięga lat 30. XX wieku, kiedy to inicjatywę w sprawie jego powstania przedstawił prezydent Stefan Starzyński. W ramach konkursu jury ocenia zgłoszenia w dziewięciu kategoriach oraz przyznaje cztery nagrody specjalne.
„Warszawa w kwiatach to największa akcja wspólnego upiększania miasta z przedwojenną historią, której pomysłodawcą był prezydent Stefan Starzyński. Radni m.st. Warszawy zadecydowali, że rok 2023 jest rokiem Stefana Starzyńskiego. Jest to zatem wyjątkowa i niepowtarzalna edycja” – informuje warszawski ratusz.
Konkurs został wznowiony w latach 70. na Powiślu, w miejscu urodzin Stefana Starzyńskiego. Inicjatorką jego reaktywacji była Zofia Wóycicka, ostatnia zwyciężczyni przed wybuchem wojny. W 1984 r. akcja ponownie stała się ogólnomiejska. 27 sierpnia odbędzie się piknik, na którym poznamy laureatów „Warszawy w kwiatach”.
Kategorie konkursowe
Zgłoszenia trwają od 1 czerwca do 17 lipca. W ramach 40. konkursu „Warszawa w kwiatach” wyodrębniono kategorie:
- balkony, loggie i okna,
- inicjatywy sąsiedzkie,
- ogrody i ogródki przydomowe przy budynkach jedno- i wielorodzinnych,
- osiedla mieszkaniowe,
- aranżacja zieleni (przy kawiarniach, sklepach, punktach usługowych),
- ogród lub ogródek edukacyjny (przy placówkach edukacyjnych),
- założenie ogrodowe statutowe,
- założenie ogrodowe niestatutowe,
- ogródki działkowe kwietne.
Nagrody specjalne będą przyznane w kategoriach: nagroda im. Zofii Wóycickiej, „Mister Kwiatów”, nagroda im. Stefana Starzyńskiego, a także jubileuszowa nagroda „Królowa Róż”.
Konkurs jest organizowany przez Zarząd Zieleni m.st. Warszawy wraz z Towarzystwem Przyjaciół Warszawy. Patronat medialny objęli: Radio Dla Ciebie, Zieleń Miejska oraz Murator.
Partnerami konkursu są: Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego, PAN Ogród Botaniczny – CZRB w Powsinie, Fundacja Kwietna, Fundacja Krajobrazy, Związek Szkółkarzy Polskich, Garden Masterclass Polska, Rojewski Roses, Polskie Towarzystwo Różane, Wydawnictwo Wytwórnia, Bomby Kwietne, Grupa GMF i firma Yope.
Więcej informacji znajduje się na stronach warszawawkwiatach.pl iZarządu Zieleni m.st. Warszawy oraz na profilu Pawilonu Edukacyjnego Kamień.
Fot. pexels.com/ Michael Fischer