PGNiG Termika wraz z Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie uroczyście oddały dla zwiedzających zrekonstruowane szpalery drzew, tworzące wspaniały „zielony labirynt” pomiędzy pałacem a Jeziorem Wilanowskim.
Łącznie przybyło 210 nowych drzew. Jest to wynik wspólnej inicjatywy, dzięki której odtworzone zostały m.in. nasadzenia wokół głównej osi kompozycyjnej założenia. – Mamy nadzieję, że będą one cieszyć kolejne rzesze odwiedzających Muzeum w Wilanowie – powiedział dyrektor Biura Komunikacji PGNiG Termika.
W ostatnich kilkunastu latach wiele starych drzew w parku muzealnym uległo zniszczeniu podczas podmuchów wiatru i z powodu chorób będących wynikiem zmian klimatycznych w urbanizowanym otoczeniu. Spółka PGNiG Termika, będąca warszawskim producentem ciepła, zasponsorowała nasadzenie 210 nowych drzew (196 grabów pospolitych na tarasie dolnym i dodatkowo 14 pojedynczych drzew na terenie parku) oraz zapewniła ich pielęgnację przez okres 3 lat. Dzięki temu udało się odtworzyć „zielone ściany” boskietów, czyli formacji kilku drzew lub krzewów, charakterystycznych dla założeń ogrodowych w stylu francuskim. PGNiG Termika zachęca do wybrania się na spacer do parku na terenie Muzeum Pałacu, gdzie właśnie rozwijają się młode listki nowych nasadzeń. Jest naprawdę zielono!
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie o inwestycji: – Wiejska, letnia rezydencja króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie zasłynęła pięknym pałacem w stylu włoskim w otoczeniu formalnych ogrodów, na które składają się zachwycające ozdobne partery roślinnych haftów na tle z barwnych żwirów. Ogrody są położone na dwóch tarasach nad starorzeczem Wisły. Nad jego brzegiem król ustanowił gęste gaje, przecięte spacerowymi alejami, które latem dawały ochłodę w cieniu. Ich wysoko strzyżone, zielone ściany, złożone głównie z grabów, zyskały cenne uzupełnienia dzięki wspomnianemu wyżej sponsorowi.
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie znajduje się w sąsiedztwie zarządzanej przez PGNiG Termika Elektrociepłowni Siekierki – największej elektrociepłowni w Unii Europejskiej. Termika ma już na swoim koncie nasadzenie drzew w okolicy swojej Ciepłowni Kawęczyn – w podwarszawskich Ząbkach – i Elektrociepłowni Żerań, wraz z rewitalizacją tamtejszych składowisk odpadów paleniskowych.
Fot. M. Wielgo / PGNiG TERMIKA SA