Ec Siekierki – dobry sąsiad i odpowiedzialny partner

Elektrociepłownia Siekierki już od ponad 60. lat tworzy fragment krajobrazu stolicy. Na terenie zakładu wprowadzamy nowe, ekologiczne technologie – dzięki temu stajemy się jeszcze bardziej przyjaznym sąsiadem. Każda kolejna inwestycja wpływa na zmniejszenie szkodliwych emisji i poprawia jakość powietrza w okolicy. Tak też będzie po wybudowaniu bloku gazowo-parowego, który zastąpi najstarsze kotły opalane węglem.

Za nami kilka spotkań z mieszkańcami Mokotowa i Wilanowa, przedstawicielami wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych oraz samorządowcami tych dzielnic, poświęconych planowanej inwestycji. Rozwialiśmy podczas nich wątpliwości związane z powstaniem nowego źródła ciepła w Ec Siekierki. Przedstawiliśmy nasze doświadczenia z budowy i eksploatacji niemal bliźniaczej jednostki, działającej od ponad roku na Żeraniu. Cieszymy się, że mogliśmy odpowiedzieć na wiele pytań.

Nowy blok gazowo-parowy w Ec Siekierki będzie wspomagał pracę tamtejszych jednostek, a z czasem zastąpi część kotłów węglowych – mówi Paweł Przychodzeń, wiceprezes zarządu PGNiG TERMIKA SA. – Jego wielkość jest zdeterminowana przede wszystkim możliwościami sieci energetycznej w Warszawie, jednak w założeniu ma być on niemal bliźniaczy do bloku żerańskiego. Planowana moc cieplna inwestycji to ok. 350 MWt, a elektryczna ok. 550 MWe. Łączne zużycie gazu ziemnego w ciągu roku szacuje się na ok. 0,75 mld m³. W ramach projektu, obok bloku gazowo-parowego, przewidujemy również kotłownię gazową, akumulator ciepła oraz kocioł elektrodowy. W dalszej perspektywie rozważamy zabudowę układu odzysku ciepła ze spalin bloku gazowo-parowego z wykorzystaniem pomp ciepła, co znakomicie wpisuje się w politykę zagospodarowania ciepła odpadowego.

Obecnie prowadzimy jednocześnie działania zmierzające do zapewnienia wyprowadzenia mocy elektrycznej oraz przepływu paliwa gazowego do planowanej jednostki wytwórczej. Jednym z głównych warunków jest budowa gazociągu, który w przyszłości zasili nową inwestycję.
Ma być on poprowadzony w relacji Gassy – Ec Siekierki, a pierwszy przesył gazu ma nastąpić w 2028 roku.

Naszym sąsiadom, mieszkańcom Siekierek, dzielnic Wilanów i Mokotów oraz podwarszawskich gmin chcemy przekazać jak najwięcej informacji nt. bloku gazowo-parowego na Siekierkach i pokazać korzyści wynikające z nowej inwestycji.  A nowy blok to przede wszystkim:

– niskoemisyjne, przyjazne dla środowiska źródło energii;
– jednoczesne wytarzanie ciepła i prądu przy osiąganiu wysokiej efektywności energetycznej procesu;
– krok w kierunku ograniczenia emisji gazów cieplarnianych i eliminacji węgla kamiennego;
– zmniejszenie emisji substancji szkodliwych do atmosfery (ze spalania paliwa gazowego nie powstają zanieczyszczenia takie jak dwutlenek siarki, pył, metale ciężkie, co wpłynie korzystnie na jakość powietrza);
– zmniejszenie uciążliwości związanych z transportem węgla;
– poprawa bezpieczeństwa energetycznego i możliwości zrównoważonego rozwoju Warszawy.

***

PGNiG TERMIKA SA dostarcza obecnie 80 procent ciepła dla stolicy i blisko połowę potrzebnej Warszawie energii elektrycznej. Swoją przyszłość firma wiąże także z bezpiecznym i przyjaznym dla środowiska ciepłem dla mieszkańców aglomeracji warszawskiej.  PGNiG TERMIKA to Energia dla Warszawy od pokoleń.

Fot. Kolorem jasnozielonym zaznaczono wizualizację przyszłego bloku gazowo-parowego w Ec Siekierki

Biuro Komunikacji PGNiG TERMIKA