Wolniejsza jazda po Warszawie. Strefa Tempo 30 poprawi bezpieczeństwo

Od 14 października do 30 listopada ubiegłego roku trwały konsultacje społeczne, dotyczące wprowadzenia stref Tempo 30 w Warszawie. W ich wyniku powstał raport, który został opublikowany na początku marca br. Opinie i uwagi, zgłoszone przez mieszkańców, przyczyniły się do naniesienia 47 korekt do projektu miejskiej mapy stref Tempo 30.

Miasto dąży do zwiększenia bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego, a zwłaszcza pieszych. Z tego powodu planowane jest „uporządkowanie prędkości” na drogach lokalnych i osiedlowych.

– Zmniejszenie prędkości do 30 km/h wyraźnie zmniejsza liczbę wypadków – w tym także tych śmiertelnych. Wynika to również ze skutecznego ograniczania przekraczania dopuszczalnej prędkości poprzez egzekwowanie przepisów. W strefach Tempo 30 zwiększa się również płynność ruchu drogowego, co jest zachętą do korzystania z innych from transportu, takich jak komunikacja miejska czy rower – powiedział Michał Olszewski, zastępca prezydenta m.st. Warszawy.

 Rozwiązania, które są aktualnie stosowane

„Obecnie ok. 10 proc. sieci drogowej stanowią drogi, po których można poruszać się z prędkością mniejszą niż 50 km/h” – informuje warszawski ratusz. W tym celu stosowane są różne rozwiązania techniczne i organizacyjne, m.in. progi zwalniające, wyniesione skrzyżowania czy strefy zamieszkania. Dodatkowo strefa Tempo 30 już teraz funkcjonuje nieformalnie w miejscach, takich jak osiedle Zacisze na Targówku. Dlatego biorąc pod uwagę wszystkie ulice o „ruchu uspokojonym” w Warszawie, to stanowią one przeszło 27 procent sieci dróg.      

Teraz włodarze miasta zmierzają do stworzenia projektu, który przekuje te wszystkie rozwiązania w spójną całość.

Konsultacje społeczne z mieszkańcami

Konsultacjom społecznym poddano projekt mapy wprowadzenia „stref ruchu uspokojonego”. Opinie i uwagi można było składać od 14 października do 30 listopada ubiegłego roku. W wyniku rozmów z mieszkańcami na mapę naniesiono 47 korekt.

Po uwzględnieniu opinii warszawiaków, strefą ograniczenia prędkości zostaną objęte: ciąg tzw. obwodnicy Gocławia, ul. Nałęczowskiej oraz ul. Radzymińska (odcinek tzw. Małej Radzymińskiej).

Jak informują warszawscy urzędnicy: „strefa Tempo 30 nie zostanie natomiast wprowadzona na ulicach Kasprowicza, Pawińskiego czy Sokratesa”, gdzie warunki techniczne i funkcje ulic pozwalają na dopuszczenie ruchu z prędkością do 50 km/h.

Zgodnie z projektem, strefa Tempo 30 pojawi się na ok. 66 proc. ulic w mieście. W internecie jest dostępna interaktywna mapa stref Tempo 30 w Warszawie, na której uwzględniono poprawki postulowane przez mieszkańców.  

Źródło: UM Warszawa