Dobiegł końca remont zabytkowej cerkwi św. Jana Klimaka na Woli. Elewacja świątyni odzyskała oryginalną barwę

Zakończyła się renowacja cerkwi, która znajduje się przy ulicy Wolskiej 138/140 na terenie cmentarza prawosławnego. Prace remontowe przy zabytkowym obiekcie rozpoczęły się w 2018 r. i obejmowały m.in. izolację fundamentów, remont wieży, naprawę elewacji (w tym detali architektonicznych). W br. zostaną odnowione freski, wykonane przez Jerzego Nowosielskiego.   

Historia i architektura cerkwi

Świątynia prawosławna została wzniesiona w latach 1903–1905 według projektu Władimira Pokrowskiego. Powstała na planie krzyża łacińskiego z kamienia, który został obłożony jasną cegłą. Posiada dwie kondygnacje; patronem części górnej jest św. Jan Klimak, a dolna cerkiew jest pod wezwaniem św. Eliasza i św. Hieronima. Na szczycie pojedynczej kopuły, pokrytej miedzianą blachą, znajduje się pozłacany  krzyż. Cerkiew została wybudowana na terenie cmentarza, ulokowanego po upadku powstania listopadowego na terenie dawnych umocnień obronnych, tzw. Reduty Sowińskiego. Budynek od 2003 r. znajduje się w rejestrze zabytków.

Remont zabytkowej świątyni

„Remont świątyni rozpoczęto w 2018 roku od wykonania izolacji przeciwwilgociowych fundamentów. Rok później przystąpiono do prac ratunkowych na wieży. Były one bardzo pilne, gdyż badania wykazały osłabienie konstrukcji. Jednocześnie wykonano remont drewnianej więźby kopuły i jej poszycia. Pozłocono także górujący nad świątynią krzyż” – informuje UM Warszawy.

Następnie ekipy remontowo-konserwatorskie przystąpiły do prac przy elewacji, na której czas odcisnął swoje piętno. Elewacja cerkwi składa się z jasnych płytek ceramicznych, tynkowych gzymsów oraz sztukaterii wykorzystujących motywy roślinne. Konserwatorzy naprawili uszkodzone elementy fasady budynku. Przywrócono oryginalny wygląd dekoracji, które ponownie posiadają piaskowo-żółtą barwę. Odnowiony został cokół razem z krużgankiem wejściowym.

W  dolnej części zabytkowej cerkwi znajdują się freski autorstwa Jerzego Nowosielskiego, które powstały w 1954 i 1979 roku. Dekoracje malarskie wykonane przez wybitnego artystę mają zostać poddane renowacji w 2023 r.

Fot. UM Warszawa/Facebook